قیمت روز انواع لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن


قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت انواع لوله های پلی اتیلن

قیمت روز لوله پلی اتیلن


پلی‌اتیلن ها بر اساس نوع کاربرد و میزان دانسیته، به سه دسته اصلی پلی‌اتیلن‎ با دانسیته بالا ، پلی‌اتیلن‎ با دانسیته متوسط و پلی‌اتیلن‎ با دانسیته پایین تقسیم می شوند و معیار قیمت لوله پلی اتیلن انتخاب نوع لوله می باشد

انواع لوله پلی اتیلن

پلی‌اتیلن‎ با دانسیته بالا (HDPE ) : این نوع پلی‌اتیلن دارای مقاومت و استحکام کششی بسیار بالایی است. زنجیره های اتیلنی در این نوع پلیمر، با نیروی بالایی با یکدیگر پیوند دارند.
پلی‌اتیلن‎ با دانسیته پایین (LDPE) : پیوند های بین زنجیره های اتیلنی در این نوع پلیمر ضعیف هستند و بنابراین استحکام کششی کمتری دارند. این نوع پلی اتیلن، انعطاف پذیر بوده و توسط میکروارگانیسم ها تجزیه می شود. پس می توان گفت این پلیمر، تجدیدپذیر و قابل بازیافت است.
پلي اتيلن خطي با دانسيته پايين (LLDPE) : این نوع پلیمر مانند پلی اتیلن نوع LDPE است با این تفاوت که در این نوع، تعداد شاخه های جانبی پلیمر، کوتاهتر است.


طیف گسترده ای از گریدهای تجاری برای محصولات پلی اتیلن ( PE ) در کاربردهای مختلف وجود دارد که در ادامه تعدادی از آن ها را به اختصار شرح می دهیم.

۱۰۰ PE – گرید لوله پلی اتیلن نسل جدید دارای قدرت و سختی بالاتر از مواد تولیدی قبلی است. ۱۰۰ PE دارای فشار MPa 10 در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد است.
HDPE – مورد استفاده در تولید لوله های پلی اتیلن 

برای اطلاع از قیمت لوله پلی اتیلن PE 100 با ما در تماس باشید

LDPE – پلی اتیلن با چگالی پایین، دارای انعطاف پذیری بالاست و می تواند خواص خود را در دماهای پایین حفظ کند. کاربرد اصلی LDPE در آبیاری میکرو، آبیاری قطره ای کم فشار، کاربردهای آبیاری روستایی و آبیاری کشاورزی است.

انواع لوله های پلی اتیلن که برای کاربرد در فشارهای مختلف طراحی شده اند بر حسب قطر خارجی یا عدد DN آنها تعیین می شوند. لوله های فشار PE با قطر خارجی آنها یا DN تعیین می شوند. برای یک لوله مقدار SDR تعریف می شود که عبارتست از ” نسبت ابعاد استاندارد” که هندسه لوله را توصیف می کند و نسبت قطر خارجی و حداقل ضخامت دیواره آن است. لوله هایی که SDR بالاتر دارند دارای دیواره نازک تری هستند و لوله هایی که SDR کمتری دارند دارای دیواره ضخیم تری هستند. بی شک، برای استفاده از هر کدام از انواع لوله باید یک سری استاندارد ها و دستورالعمل ها را رعایت کرد. به طور معمول لوله ها با قطر حدود ۱۶ تا ۱۲۰۰ میلیمتر تولید می شوند. لوله های پلی اتيلن که معمولا در ایران تولید می شود در دو دسته ۸۰PE و ۱۰۰PE طبقه بندی می شوند و قابليت تحمل فشارهای ۴ ، ۶ ، ۱۰ و ۱۶ اتمسفری را دارد.

لوله های پلی اتیلن را می توان در محدوده دمایی ۴۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد و اعمال فشار متغییر استفاه کرد. به طور معمول مشخصات استاندارد گریدهای یک لوله HDPE را با معیاری به نام PN می سنجند. معیار فشار لوله یا همان PN، نشان می دهد لوله در حین عبور آب از داخل آن، میتواند فشار را در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد پشتیبانی کند.

مقدار فشار یا PN، تا ۲۰PN یا فشار bar 20 متغییر است. بر همین اساس، لوله HDPE در گریدهای زیر دسته بندی می شوند.

۱۰۰ PE ، ۸۰ PE، ۶۳ PE، ۴۰ PE، ۳۲ PE

نمرات فشار (PN) موجود در بازار مطابقت با استانداردهای اروپایی به شرح زیر است:

PN 5/2 – حداکثر فشار ۵/۲ bar
PN 4 – حداکثر فشار  ۴ bar
PN 6  – حداکثر فشار  ۶ bar
PN 10  – حداکثر فشار  ۱۰ bar
PN 16  – حداکثر فشار  ۱۶ bar

کاربرد های انواع گریدهای لوله پلی اتیلن با دانسیته بالا (HDPE):

۳۲ PE – سیستم های لوله کشی کم فشار
۴۰ PE – سیستم های لوله کشی کم فشار
۶۳ PE – سیستم های لوله کشی متوسط ​​- سیستم آبیاری – اتصالات آب آشامیدنی۸۰ PE – خطوط لوله گاز برای شبکه های توزیع گاز طبیعی با سرعت فشار تا bar 4 – لوله آب آشامیدنی با سرعت فشار تا bar 16 – فاضلاب، لوله های خروجی، لوله های صنعتی
۱۰۰ PE – درخواست های بالا برای لوله کشی

نکته بسیار مهم و کاربردی در مورد لوله های پلی اتیلن این است که این لوله ها در ظاهر خود مشخصه ای برای شناسایی دارند؛ به این صورت که ظاهر تمام این لوله ها سیاه است، اما اگر لوله کاملا آبی رنگ باشد یا سیاه و سفید با نوارهای آبی رنگ باشد، نشان دهنده این است که این لوله های کاربری آب آشامیدنی دارند. مثال دیگر، اگر لوله ها به طور کامل زرد و یا سیاه و سفید با نوار های زرد داشته باشند، این لوله ها برای لوله های گاز استفاده می شوند. البته توجه داشته باشید که مشخصه رنگها ممکن است به کشور اجرا کننده خطوط لوله بستگی داشته باشد.

برای اطلاع از قیمت روز انواع لوله های پلی اتیلن از راه های درج شده در وب سایت با ما در ارتباط باشید

با توجه به شرایط موجود قیمت لوله پلی اتیلن تقریبا متغیر است و شما با تماس با شرکت ایران پایپ می توانید از قیمت روز لوله پلی اتیلن مطلع شوید