لوله پلی اتیلن | لوله های پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن


لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن


لوله پلی اتیلن، نوعی لوله پلاستیکی ساخته شده از مواد پلیمری است که در سیستم های مختلف لوله کشی، برای مقاصد گوناگون استفاده می شود. در این مقاله، ابتدا مواد اولیه تهیه لوله پلی اتیلن را بررسی می کنیم؛ سپس به ویژگی های این نوع لوله ها خواهیم پرداخت و در پایان، برخی از مهم ترین کاربردهای آن ها را بیان می کنیم.

ماده اولیه ساخت لوله های پلی اتیلن، گرانول های پلیمری پلی اتیلن هستند که در پالایشگاه نفت خام، طی فرآیند پلیمریزاسیون واحدهای مونومر “اتیلن”، تولید می شوند. پلی اتیلن، به ۳ فرم اصلی پلی اتیلن با چگالی پائین (LDPE)، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و پلی اتیلن خطی با چگالی پائین (LLDPE)، تولید می شود.

هر کدام از این سه نوع پلیمر، ویژگی های مخصوص به خود را دارد؛ از این رو در موارد مختلف به کار می رود.

برای ساخت لوازم پلاستیکی آشپزخانه، کیسه های پلاستیکی و ظروف صنایع غذایی، از نوع LDPE، برای ساخت ظروف نگهداری مایعات و شیر، از نوع HDPE و در ساخت لوله های انعطاف پذیر، از پلی اتیلن نوع LLDPE استفاده می شود. مهمترین نوع پلی اتیلن که در ساخت لوله های پلی اتیلن به کار می رود، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) است.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) با گرید های PE100 و PE80، دو گرید تجاری برتر برای تولید لوله پلی اتیلن هستند. این نوع پلیمر، مقاوم، محکم، سبک و دارای چگالی بالاست. محصولاتی که از این ماده تولید می شوند، در برابر تنش های محیطی، به ویژه خوردگی، شکست و ترک، حرارت، مواد شیمیایی و … مقاومت خوبی دارند.

از دو گرید پلی اتیلن نامبرده، برای ساخت لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

پیدایش اولین لوله های پلاستیکی، به دهه ۱۹۶۰ مربوط می شود؛ زمانی که در انگلستان، لوله های پلاستیکی با دیواره صاف و نازک، برای سیستم های زهکشی استفاده میشد. پس از آن، طراحی و تولید انواع لوله پلی اتیلن، با ویژگی ها و کاربردهای متنوع رایج شد. مهم ترین ویژگی های لوله پلی اتیلن به شرح زیر است:


  • مقاومت در برابر خوردگی ( لوله های پلی اتیلن، در برابر اسیدها، بازها، نمک های قلیایی، گازهای خورنده موجود در فاضلاب ها و سیال های خورنده دیگر، مقاومت بالایی دارند. برخلاف لوله های فلزی، این لوله ها هرگز دچار زنگ زدگی نمی شوند.)
  • انعطاف پذیری بالا ( لوله پلی اتیلن انعطاف پذیری خوبی دارد؛ به همین جهت برای کاربردهای زیرزمینی و در مسیرهای دارای انحنا، به خوبی عمل می کند)
  • وزن سبک ( لوله های پلی اتیلن، بسیار سبک بوده و حمل و نقل آن ها به سهولت انجام می گیرد. تمام مراحل نصب، اتصال و راه اندازی این لوله ها، راحت بوده و موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود.)
  • دوام و طول عمر بالا (حداکثر زمانی که برای طول عمر لوله پلی اتیلن تخمین زده شده است، حدود ۵۰ تا ۶۰ سال است که در مقایسه با لوله هایی از جنس دیگر، بسیار مقرون به صرفه است)
  • پایداری حرارتی بالا، مقاومت در برابر اشعه UV خورشید، قابلیت بازیافت، مقاومت به میکروارگانیسم ها و مقاومت به سایش و ضربه، موارد دیگری از مهم ترین خواص لوله پلی اتیلن هستند.

لوله های پلی اتیلن، به دو نوع اصلی لوله پلی اتیلن تک جداره و لوله پلی اتیلن دو جداره (کاروگیت) تقسیم بندی می شوند.

لوله های تک جداره پلی اتیلن، برای مصارف انتقال آب، گاز، برخی مایعات، خطوط انتقال کابل برق و مخابرات و …، به کار می روند. این لوله ها به طور معمول، در فشارهای ۲ تا ۴۰ اتمسفر (بسته به قطر و ضخامت آن) کارایی دارند.

لوله های دو جداره پلی اتیلن، که با نام لوله های کاروگیت در بازار موجودند، به دو نوع لوله های کاروگیت و لوله های اسپیرال، دسته بندی می شوند.

به طور کلی، لوله پلی اتیلن به ۳ روش جوش لب به لب، جوش گرمایی و جوش الکتروفیوژن، به هم متصل می شوند. روش جوش لب به لب، بیشتر در مورد لول هایی با قطر کم یا متوسط کاربرد دارد. روش جوش الکتروفیوژن، گزینه بسیار مناسبی برای لوله های پلی اتیلن به ویژه با قطرهای زیاد است. از این روش برای جوشکاری لوله هایی که در سیستم های فاضلاب زیر زمینی به کار می رود، استفاده می شود.

 مهم ترین کاربردهای لوله پلی اتیلن:

نصب در سیستم آبرسانی ( شهری و روستایی)

خطوط لوله انتقال آب و فاضلاب

خطوط انتقال گاز

پوشش کابل برق و مخابرات

نصب در سیستم های دریایی ( انتقال آب دریا، رودخانه و نفت خام در دریا)

انتقال مواد شیمیایی

کاربردهای کشاورزی (آبرسانی – زهکشی – آبیاری تحت فشار)