کاربرد لوله کشی شبکه آب فاضلاب و باران

//کاربرد لوله کشی شبکه آب فاضلاب و باران

کاربرد لوله کشی شبکه آب فاضلاب و باران

آب باران، یکی از انواع فاضلاب ها به حساب می آید؛ لذا تمام عملیات جمع آوری و تصفیه که برای فاضلاب های آلوده به کار می رود، برای این نوع فاضلاب نیز کاربرد دارد.

آب های آلوده ناشی از فعالیت های انسانی و آب های زائد، فاضلاب نام دارد. بیش از 90 درصد فاضلاب را آب تشکیل داده است. فاضلاب های صنعتی و خانگی، جزو فاضلاب هایی هستند که آلودگی در آن ها بالاست. برای تصفیه این نوع فاضلاب به مراحل مختلفی نیاز است. اما فاضلاب های ناشی از آب باران و آبهای سطحی، جزو فاضلاب های معمولی با آلایندگی پایین قرار می گیرد.

نقطه مشترک بین تمامی سیستم های جمع آوری و دفع فاضلاب، تأسیسات لوله کشی فاضلاب است. اجزای اصلی یک سیستم فاضلاب خانگی عبارتند از: سیفون، لوله افقی فاضلاب، لوله قائم فاضلاب و لوله هواکش. تمام آب های مصرفی در یک ساختمان از طریق نصب و استفاده از سیستم ذکر شده در بالا، جمع آوری و دفع می شود.

هنگامی بارندگی، آب باران روی سقف منازل جمع می شود. این نوع آب، که همان فاضلاب های سطحی هستند، باید از ساختمان دفع شود. آب های باران حاصل از بارندگی روی ساختمان را به وسیله لوله جداگانه ای که لوله آب باران یا ناودان، نام دارد، جمع آوری و تخلیه می کنند.

لوله آب باران را معمولاً به لوله تخلیه فاضلاب وسایل بهداشتی وصل نمی کنند؛ زیرا ممکن است در عملکرد سیستم لوله کشی فاضلاب، اختلال ایجاد نماید.

از طرفی دیگر، در اثر بارندگی شدید و تخلیه آب باران در لوله فاضلاب، ممکن است آب سیفون های وسایل بهداشتی تخلیه شود و یا در مواردی، آب باران از محل سیفون های طبقه هم کف و یا زیرزمین وارد فضای ساختمان شود.

در خیابان ها، معابر عمومی و فضاهای شهری، برای هدایت آب باران و برف، جویی در معابر تعبیه می شود که معمولاً بین پیاده رو و خیابان ساخته شده و آب ها هنگام دفع به سمت آنجا هدایت می شود.

جنس لوله های دفع فاضلاب سطحی، از چدن، پی وی سی، سیمان آزبستی و یا فولاد گالوانیزه است. اما رایجترین نوعع لوله فاضلابی، لوله های پلاستیکی (لوله پلی اتیلن و لوله PVC) هستند.

لوله های پلاستیکی فاضلاب، در فشار معمولی اتمسفری کار می کنند. در نصب سیستم جمع آوری آب باران در ساختمان ها، هم از لوله های افقی و عمودی به صورت مستقیم استفاده می شود، و هم انواع اتصالات – بیشتر اتصالات زانویی – به کار می رود. چنانچه لازم به انشعاب گیری در خطوط لوله نیاز باشد، از انواع سه راهی و چهارراهی پلاستیکی (متناسب با جنس لوله) استفاده خواهد شد.

مقاله تخصصی گروه صنعتی ایران پایپ hdpe.ir

توسط | 2019-08-05T13:06:19+04:30 آگوست 5th, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما - 02155980928