کاربرد لوله پلی اتیلن در سیستم آتش نشانی

//کاربرد لوله پلی اتیلن در سیستم آتش نشانی

کاربرد لوله پلی اتیلن در سیستم آتش نشانی

کاربرد لوله های پلی اتیلن hdpe در سیستم آتش نشانی

سیستم آتشنشانی و اطفای حریق، جزء مهم هر مکانیست. ساختمان ها، مراکز خرید و تفریح و گردش، کارخانه ها، معادن، موسسات، بانک ها و …. همه و همه ملزم به نصب سیستم های کنترل آتش هستند. ایستگاه های آتش نشانی هم از این مقوله مستثنی نیستند. ویژگی های منحصر به فرد و عملکردی لوله های پلاستیکی باعث شده است که در طول دهه های گذشته، بیشتر و بیشتر در سیستم های ایمنی و آتش نشانی استفاده شوند. این نوع لوله ها به دلیل حساسیت بالایی که دارند باید مشخصات فنی خاصی داشته باشند و بتواند این سیستم ها را برای مواجهه با حوادث ناگهانی همیشه آماده نگه دارد و بتواند جلوی فاجعه ها بزرگ را بگیرد .لوله ها و اتصالات پلی اتیلن که در صنعت آتش نشانی استفاده می شود، برای فشارهای کاریbar  4 تا bar 25 طراحی شده اند.

بیشترین استفاده از سیستم های لوله های پلاستیکی در شبکه های آتش سوزی می تواند به سه گروه تقسیم شود:

1)    PPR – سیستم های لوله های پلی پروپیلن رندوم (polyethylene pipe random)2)    PVC-C – سیستم لوله های پلی وینیل کلراید کلر3)    PE-X – سیستم های پلی اتیلن متقاطع (polyethylene pipe cross-X)

PPR – سیستم های لوله های پلی پروپیلن رندوم

این نوع لوله در داخل یک لایه فایبرگلاس قرار دارد که مطابق با استاندارد13501 UNE-EN، از الزامات کاهش اشتعال پذیری است.

PVC-C – سیستم لوله های پلی وینیل کلراید کلر

این نوع لوله ها مناسب و مقاوم در برابر درجه حرارت بالا، شعله های آتش و سیگار است.

PE-X – سیستم های پلی اتیلن متقاطع

این نوع لوله ها، در واقع همان سیستم خاموش کننده آتش در مکان های اقامتی هستند. این نوع لوله ها به گونه ای طراحی شده اند که مانند سمپاش برای خاموش کردن آتش در سقف نصب می شوند. در این سیستم اگر گرمای محیط بالا برود، سیستم فعال نمی شود؛ اما زمانی که دود را حس کند، به طور خودکار سیستم به کار می افتد. از لوله های نوع PP-R و PE-X برای نصب در مناطق مسکونی استفاده می شود.      مزایای استفاده از لوله های پلاستیکی پلی اتیلن برای نصب شبکه های آتش سوزی بسیار زیاد است و بدون شک، این لوله ها انتخاب بسیار خوبی است. نصب این لوله ها از لحاظ هزینه و زمان مقرون به صرفه است. از طرفی، به تعداد کمی نیروی انسانی برای نصب و راه اندازی آن نیاز است. فرایند نصب هم بسیار ساده است؛ لوله ها و اتصالات به روش جوش دستی، سریع و آسان، به هم متصل می شوند. در لوله های پلی اتیلن خوردگی اتفاق نمی افتد؛ در نتیجه … نیاز به تعمیر و نگهداری ایت تاسیسات نیست و این خود باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. لوله و اتصالات پلی اتیلن از بهترین مواد اولیه پلی اتیلن با گرید تجاری   PE100  و به رنگ مشکی تولید می شوند.

انواع لوله های آتش نشانی عبارتند از :

  • لوله های نواری یا پارچه ای
  • لوله های لاستیکی
  • لوله های خرطومی
  • لوله های فلزی

دیگر مزایای قابل توجهی از لوله های پلاستیک در سیستم آتش نشانی ( شبکه های FIRES) به شرح زیر است:·       طول عمر بالا – استفاده بیشتر با هزینه های پایین تر.·       سازگار با آب های اسیدی ·       نرم با ضریب اصطکاک پایین·       حمل و نقل، ذخیره سازی و نصب و راه اندازی آسان·       مقاومت بالا ·       انعطاف پذیری بالا·       آنها نیازی به رنگ آمیزی ندارند زیرا لوله ها همزمان با فرآیند تولید، رنگ آمیزی می شوند.·       جوش لوله ها و اتصالات، امن و سریع انجام می شود و در طولانی مدت با دوام است.

مقاله تخصصی گروه صنعتی ایران پایپ hdpe.ir

توسط | 2019-08-10T14:43:35+03:30 آگوست 10th, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه