کاربرد لوله های پلی اتیلن در دریا

//کاربرد لوله های پلی اتیلن در دریا

کاربرد لوله های پلی اتیلن در دریا

پس از اینکه استفاده از لوله های پلی اتیلنی در سال 1960 رونق گرفت، محققان با مطالعه و بررسی بیشتر این نوع لوله ها به کابردهای بیشتری از آن ها پی بردند و همین امر باعث شد پلی اتیلن به طور چشمگیری در مصارف دریایی و انتقال آب و سیال به کار رود.

لوله های پلی اتیلنی به خاطر وزن سبک و چگالی پایین می تواند در آب دریاچه ها و دریاها، حتی وقتی یک سیال از آن عبور کند، شناور بماند. از طرف دیگر، جوشکاری اتصالات پلی اتیلنی در اعماق آب، به سهولت انجام میگیرد؛ این اتصالات به اندازه خود لوله محکم هستند و امکان نشتی از لوله به صفر میرسد. لوله های پلی اتیلنی بر خلاف نمونه های قدیمی لوله، به خاطر انعطاف پذیری بالایی که دارند در صنایع دریایی و ساحلی به منظور عبور سیالات بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

این لوله ها هنگامی که به عنوان تاسیسات دریایی در زیر آب استفاده می شوند، فواید زیادی دارند؛ این لوله ها را در مسافت های طولانی می توان در زیر آب نصب و راه اندازی کرد، هم می توان آن ها را در زیر آب جوشکاری کرد و هم می توان بر روی یک بستر آماده نصب کرد. این نوع ویژگی ها، هزینه های اضافی نصب و اجرای عملیات دریایی را بسیار کاهش می دهد. جالب است بدانید اگر از این لوله ها در خط ساحلی دریا یا رودخانه ها استفاده شود، در جلوگیری از بروز سیل بسیار مفید فایده خواهد بود.

کاربرد جالب دیگری از لوله های پلی اتیلنی، ایجاد مسیری برای عبور هر گونه سیال از داخل لوله در زیر زمین (بستر رودخانه، دریاچه و دریا) است. به عنوان مثال، لوله ها برای عبور آب آشامیدنی، مسیر ورودی فاضلاب به دریا و یا هدایت آب دریا به صنایع، مسیری حفاظتی برای عبور کابل در تاسیسات زیرآبی و لوله های انتقال دهنده فاضلاب از زیر آب، از کاربردهای مهم این لوله ها در صنایع دریایی هستند.

از مهمترین دلایلی که از لوله های پلی اتیلنی در سیستم های دریایی موسوم به onshore و offshore استفاده می شود این است که این نوع متریال، انعطاف پذیر، ضد زنگ و خوردگی، مقاوم در برابر اسیدها و مواد شیمیایی، سبک و مقاوم در برابر ضربه و سایش هستند.

کاربردهای دیگری از  لوله های پلی اتیلنی در صنایع دریایی:

مسیری برای هدایت کابل های مخابرات جهت ارتباطات مخابراتی- لوله های پلی اتیلن راه راه برای حفاظت از انواع کابل برق- لوله های پلی اتیلن برای انتقال فاضلاب خروجی زیرآبی- لوله ها برای حفاظت از هدایت گرما (کنترل انتقال حرارت) در تاسیسات زیردریایی- لوله پلی اتیلن برای سرد کردن خطوط برق-مسیری برای عبور نفت های استخراج شده از دریا تا ساحل

مقاله تخصصی گروه صنعتی ایران پایپ hdpe.ir

توسط | 2019-08-10T14:07:50+04:30 آگوست 10th, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما - 02155980928