کاربردهای لوله پلی اتیلن در صنعت نفت و گاز

//کاربردهای لوله پلی اتیلن در صنعت نفت و گاز

کاربردهای لوله پلی اتیلن در صنعت نفت و گاز

ویژگی ها و قابلیت های انواع لوله پلی اتیلن موجب شده است این لوله ها طیف گسترده ای از کاربردهای صنایع نفت و گاز را به خود اختصاص دهند. انتقال مواد شیمیایی و مشتقات نفتی از سکوهای استخراج نفت تا محل پالایشگاه از طریق انواع لوله های پلی اتیلنی انجام می شود.لوله و اتصالات پلی اتیلن، نقش مهمی در ثبات و پایداری خطوط لوله کشی نفت و گاز ایفا می کنند.

مواد اولیه پلی اتیلن که برای این تجهیزات به کار می روند ویژگی های منحصر به فردی را در این لوله ها به وجود می‌آورند. در امان بودن از پدیده های خوردگی و رسوب گرفتگی و همچنین محیط بی اثر شیمیایی، مهمترین مزایایی است که برای تاسیسات نفت و گاز لازم و ضروری می باشند.

از انواع لوله پلی اتیلن برای شرایط عملیاتی فشار کم، فشار متوسط و فشار بالا استفاده می شود. قطر و ضخامت لوله ها و همچنین دیواره داخلی لوله های پلی اتیلن، متنوع هستند که هر کدام در یک کاربرد ویژه استفاده می شوند.

مزایای لوله پلی اتیلن در صنعت نفت و گاز

همان طور که در قسمت قبلی به آن اشاره شد، مهمترین مزیت استفاده از لوله پلی اتیلن در صنعت نفت و گاز، عدم خوردگی لوله ‌ها در تماس با مواد شیمیایی خورنده می باشد. به دلیل اینکه بسیاری از گازهای استخراج نفت، مشتقات نفتی و برخی از ترکیبات موجود در خطوط انتقال گاز، ماهیت خورنده دارند، لوله و اتصالات پلی اتیلن بهترین گزینه برای این صنعت خواهند بود.در مواردی که انتقال سیالات نفتی در مسافت های طولانی باید انجام شود، دیواره داخلی لوله پلی اتیلن دچار رسوب گرفتگی نمی شود و همین عامل یکی از مهمترین مزایای این لوله ها به شمار می رود.

یکی دیگر از مزایای نصب لوله پلی اتیلن در لوله کشی نفت و گاز، انعطاف پذیری لوله ها برای نصب در موقعیت های مختلف است. این لوله ها را می توان به صورت سطحی بر روی زمین و یا به صورت دفنی در زیر لایه های خاک با عمق مشخص نصب نمود. جداره خارجی لوله پلی اتیلن در برابر فشار لایه های خاک یا تغییرات شرایط بیرونی بسیار پایدار است.

کاربردهای ویژه از لوله پلی اتیلن در صنعت نفت و گاز

بیشتر از ۷۰ سال از ورود انواع لوله پلی اتیلن به بازار لوله و اتصالات می گذرد. در طول این سال ها مزایا و قابلیت های منحصر به فرد این لوله ها در شرایط عملیاتی مختلف به اثبات رسیده است. صنعت نفت و گاز، یکی از این کاربردهای مهم می باشد. بسیاری از سیالات نفتی نظیر هیدروکربن ها، انتقال آب و فاضلاب در پالایشگاه و همچنین انتقال فاضلاب صنعتی از طریق انواع لوله پلی اتیلن به صورت کاملاً بهداشتی انجام می گیرد.

مواد اولیه پلی اتیلن با چگالی بالا در ساخت لوله و اتصالات پلی اتیلنی برای صنعت نفت گاز و انتقال آب آشامیدنی و فاضلاب به کار می رود. برخی از فناوری های جدید در تهیه این لوله ها شامل افزودن ترکیبات کامپوزیتی به مواد اولیه پلی اتیلن هستند. این فناوری موجب می شود لوله پلی اتیلن تا حداکثر فشار ۳۰۰۰ psi  بتوانند مقاومت داشته باشند. این کاربردهای ویژه اخیراً برای صنعت تاسیسات لوله کشی های انتقال گاز در مناطق مختلف، مورد استقبال قرار گرفته است.

توسط | 2019-10-26T11:03:36+03:30 اکتبر 26th, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما - 02155980928