مقاوم سازی لوله های پلی اتیلن در برابر جوندگان

//مقاوم سازی لوله های پلی اتیلن در برابر جوندگان

مقاوم سازی لوله های پلی اتیلن در برابر جوندگان

مقاوم سازی لوله پلی اتیلن در برابر جوندگان ( موش )

  لوله های پلی اتیلن به دو روش دفنی و غیر دفنی در شبکه های انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرند. در هر یک از این روش ها نصب لوله پلی اتیلن مطابق با اصول نصب و حفاری که در استانداردهای جهانی درج شده است، انجام می گیرد.

عملیات نصب و راه اندازی لوله پلی اتیلن با چه مشکلاتی مواجه است؟

لوله پلی اتیلن، خواه به صورت دفنی نصب شود و خواه به صورت غیر دفنی، در هر دو صورت یک سری مشکلات و موانع در این کار وجود خواهد داشت. برای استفاده از لوله های پلی اتیلن به روش غیر دفنی، لوله ها باید در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید مقاومت بسیار بالایی داشته باشند؛ در غیر این صورت احتمال تخریب پذیری آن ها افزایش می یابد.

در صورتی که لوله های پلی اتیلن به روش غیر دفنی باید مورد استفاده قرار بگیرند، مشکلاتی مانند رعایت اصول حفاری، اتصال لوله ها بدون ایجاد هر گونه نشتی، تحمل در برابر فشار لایه های بالایی خاک و هجوم جانوران موذی و جوندگان مانند موش ها، برای این لوله ها ایجاد می شوند.

در خصوص موارد فیزیکی مربوط به لوله پلی اتیلن، تمام آزمون های کنترل کیفی برای آن ها اجرا می شود؛ بنابراین بخش بزرگی از مسایل مذکور قابل حل می باشند. اما در مورد حمله جانوران و جوندگان زیر خاک مانند هجوم موش ها به لوله های پلی اتیلن، مشکل همچنان به قوت خود باقی است. شرکت های بزرگ تولید مواد افزودنی توانسته اند این مشکل را برطرف نمایند.

لوله های پلی اتیلن چگونه در برابر حمله موجودات جونده محافظت می شوند؟

با توجه به اینکه قابلیت های لوله های پلی اتیلن از هر نظر کامل است و از طرف دیگر، می دانیم این گونه لوله ها ماهیت غذایی ندارند و هیچ موجودی نمی تواند از آن ها تغذیه کند، این سوال پیش می آید که “چرا لوله پلی اتیلن باید توسط جوندگان مورد حمله قرار بگیرد؟”

برای سوال فوق، تنها یک پاسخ وجود دارد و آن این است که جوندگان فقط به دلیل استفاده از آب درون لوله، به آن حمله می کنند. برای دور کردن این موجودات از خطوط لوله چند راه اساسی وجود دارد.

ساده ترین روش محافظت لوله های پلی اتیلن در برابر هجوم جونده ها این است که در ترانشه ها، اطراف خطوط لوله را با توری های سیمی و شبکه های فلزی پوشش دهید و سپس با سنگریزه و شن پر کنید. این کار موجب می شود هزینه های عملیاتی تاحدودی افزایش پیدا کند.

یکی دیگر از روش های محافظت، استفاده از مواد شیمیایی ضد جوندگان است. این مواد شیمیایی به صورت افزودنی به ماده اولیه تهیه لوله پلی اتیلن اضافه می شود. البته تمام انواع افزودنی های برای این کار مناسب نیستند. برخی از آن ها اثر معکوس بر روی لوله دارند و باعث تخریب بافت اصلی لوله پلی اتیلن خواهند شد. بهترین ماده شیمیایی که در حال حاضر نیز بر روی لوله ها اجرا می شود، “رودرپل” است. این ماده ضد جوندگان است و اثرات مخربی بر روی لول های پلی اتیلن ایجاد نمی کند.

مقاله تخصصی گروه صنعتی ایران پایپ hdpe.ir

توسط | 2019-08-21T10:27:08+04:30 آگوست 21st, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما - 02155980928