مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره نسبت به لوله های بتنی

//مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره نسبت به لوله های بتنی

مزایای لوله پلی اتیلن دوجداره نسبت به لوله های بتنی

در خطوط انتقال آب و فاضلاب شهری و صنعتی، از دو نوع لوله استفاده می شود؛ اولین و قدیمی ترین لوله ها، لوله های بتنی هستند. دومین و رایج ترین نوع لوله، لوله های پلی اتیلن است که از جدیدترین فناوری ها برای ساخت آن ها استفاده می شود. در این مقاله، سعی داریم کاربرد، مزایا و معایب این دو لوله را مورد بررسی قرار دهیم.

لوله های پلی اتیلن دو جداره سبک هستند؛ بنابراین موجب می شود حمل و نقل و نصب آن ها به سهولت انجام شود. این مزیت به ویژه برای شرایط آب و هوایی نامناسب و سردی هوا، بسیار کارآمد است.

جوشکاری لوله پلی اتیلن، با راندمان بالا امکان پذیر است. احتمال نشتی از محل اتصال جوش، در لوله ها نزدیک به صفر می باشد. در نقاطی که این لوله ها به منظور شبکه جمع آوری فاضلاب نصب می شوند و نزدیک آب های زیرزمینی هستند، میزان نشتی، عامل بسیار مهمی است که باید حتماً به آن توجه کرد. سیال عبوری از این لوله ها، هرگز به منابع زیرزمینی وارد نخواهد شد.

لوله دوجداره کاروگیت نسبت به لوله بتنی، عمر طولانی تر و بسیار بادوام تر هستند. از طرفی دیگر، لوله های پلی اتیلن، قابل بازیافت می باشد. مزیت مهم، حیاتی و کاربردی دیگر در رابطه با لوله های پلی اتیلن، این است که در مواردی که لوله ها باید در مسیرهای ناهموار و دارای پیچ و خم، نصب شوند، فقط لوله های پلی اتیلنی قابلیت نصب در این موقعیت ها را دارند. لوله های بتنی برای این کار مناسب نیستند.

لوله دوجداره پلی اتیلن، از لحاظ اقتصادی، مقرون به صرفه است. هزینه نهایی برای تولید لوله پلی اتیلن، بسیار کمتر از تولید لوله های بتنی است. مصرف ماده اولیه برای ساخت لوله پلی اتیلن، به مراتب بسیار کمتر از مواد اولیه مصرفی برای تولید لوله های سیمانی و بتنی است.

 

تمام هزینه های نصب و راه اندازی یک خط لوله، هنکامی که از لوله دوجداره پلی اتیلن استفاده شود بسیار کمتر از زمانی خواهد بود که از لوله بتنی استفاده می گردد؛ این هزینه ها شامل مواردی از قبیل حفر ترانشه متناسب با قطر لوله، اتصال لوله ها، نصب اتصالات، حفر گودال دفنی، حمل و نقل، زهکشی و بسترسازی لوله می شود.

انشعاب گیری برای لوله های پلی اتیلن بسیار راحت تر از لوله های بتنی است. لوله دوجداره پلی اتیلن، انعطاف پذیر بوده و در برابر تنش های خارجی و فشارهای داخلی بسیار مقاوم هستند. از این رو احتمال ترک خوردگی و شکست در این لوله ها بسیار کم می باشد.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی خورنده و حمله بیولوژیکی میکروارگانیسم ها، در لوله های پلی اتیلن بسیار بالاتر از لوله های بتنی است. در واقع لوله های بتنی، به دلیل وجود سیمان و ماسه در ساختار اولیه، در مقابل مایعات اسیدی پایدار نبوده و به شدت در معرض حمله قارچ ها و جلبک ها قرار دارند.

به طور خلاصه باید گفت، استفاده از لوله پلی اتیلن دوجداره در سیستم های لوله کشی، بسیار مقرون به صرفه تر و با ارزش تر از لوله های بتنی است. مهندسان و کارشناسان باید تمامی جوانب یک خط لوله را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید لوله نمایند.

مقاله تخصصی گروه صنعتی ایران پایپ hdpe.ir

توسط | 2019-08-05T12:19:09+04:30 آگوست 5th, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما - 02155980928