محافظت از لوله های فلزی در برابر خوردگی با استفاده از لوله های پلی اتیلن

//محافظت از لوله های فلزی در برابر خوردگی با استفاده از لوله های پلی اتیلن

محافظت از لوله های فلزی در برابر خوردگی با استفاده از لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن از مواد اولیه پلی اتیلن مقاوم به خوردگی و رسوب گرفتگی تهیه می شوند و بنابراین به طور قطع، مفهوم خوردگی در لوله های فلزی به هیچ عنوان برای انواع لوله پلی اتیلن، اتفاق نمی افتد اما این لوله ها در جایگاه خود دارای اهمیت زیادی هستند.

مسئله خوردگی، یک چالش بزرگ است که تمام تاسیسات لوله و اتصالات در بخش‌های مختلف صنعت و ساختمان به نوعی با آن درگیر هستند. خوردگی لوله های پلی اتیلن نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. به طور کلی کلی لوله های پلی اتیلنی از مواد اولیه پلی اتیلن مقاوم به خوردگی و رسوب گرفتگی تهیه می شوند و بنابراین به طور قطع، مفهوم خوردگی در لوله های فلزی به هیچ عنوان برای انواع لوله پلی اتیلن، اتفاق نمی افتد اما این لوله ها در جایگاه خود دارای اهمیت زیادی هستند.

ماهیت ضد خورنده بودن مواد اولیه برای تهیه انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن یکی از مهمترین مواردی است که در این صنعت مورد توجه قرار دارد. استفاده از این لوله ها با قطرها و طول های مختلف در بسیاری از موارد به عنوان یک پوشش محافظ برای سایر اتصالات به کار می روند؛ به طور مثال، محافظت از سیم و کابل و جلوگیری از فرسایش آنها از طریق مسیر لوله های پلی اتیلنی امکان پذیر می باشد.

 مروری بر  تاریخچه محافظت از خوردگی با استفاده از لوله های پلی اتیلن

با توجه به اینکه دیواره های لوله های پلی اتیلن در برابر ترک خوردگی، شکست، خوردگی و رسوب گرفتگی، مقاوم هستند اما برای اولین بار از این لوله ها برای محافظت از لوله های فلزی انتقال آب آشامیدنی و انتقال گاز در سال ۱۹۵۰ استفاده شد. مسافت حدود ۱۰۰ کیلومتر از طریق این لوله ها تحت پوشش قرار گرفت. نتایج عملکرد پلی اتیلن برای محافظت کردن از این لوله ها در مسافت طولانی بسیار ایده‌آل ثبت شد.

این اقدام علمی موجب شد در سال‌ های بعد، استفاده از لوله های پلی اتیلن برای جلوگیری از خوردگی مورد توجه بیشتری قرار گیرد. مشکل بسیار مهمی که در استفاده از پلی اتیلن برای جلوگیری از خوردگی لوله های فلزی به وجود می‌آمد این بود که پلی اتیلن، چسبندگی بسیار جزئی بر روی لوله ها داشت و به راحتی از روی آنها جدا می شد؛ برای رفع این مشکل در سال ۱۹۶۰، تکنیک جدیدی با نام پوشش دولایه چسبنده و ترکیبی از پلی اتیلن برای لوله های فلزی ابداع شد. به این ترتیب، پوشش محافظت‌ کننده از پدیده خوردگی، ثبات بیشتری داشت.
تمام ابداعات فوق که در خصوص محافظت از خوردگی با استفاده از لوله های پلی اتیلن مطرح ‌شد، در درجه حرارت بالا قابل اجرا بودند. همچنین نصب این خطوط لوله در لایه های زیرین خاک، آنها را در برابر رسوب، خوردگی یا استرس ناشی از خاک مقاوم می ساخت.

آنچه نتیجه تحقیقات فوق است تحت عنوان “کاربرد لوله های پلی اتیلن در محافظت از خوردگی” در صنعت عنوان می شود. این ویژگی ها امروزه منجر به این عامل شده است که مهندسان، لوله و اتصالات و انواع لوله های تک جداره و دوجداره پلی اتیلن را جایگزین لوله های قدیمی تر نموده و از آنها برای  انتقال آب آشامیدنی، نفت و گاز و سیستم های گازرسانی استفاده کنند.

مقاله فنی گروه صنعتی ایران پایپ

توسط | 2019-12-25T16:57:26+03:30 اکتبر 21st, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما - 02155980928