لوله کاروگیت

/لوله کاروگیت
لوله کاروگیت 2019-09-14T10:46:43+03:30

ارزانترین فروش لوله کاروگیت در سایزهای مختلف 

لوله کاروگیت ( Corrugated HDPE Pipe)

لوله های کاروگیت (لوله اسپیرال)، لوله های پلی اتیلنی با دیواره موجدار هستند. این نوع لوله ها بهترین گزینه برای سیستم های انتقال آب و فاضلاب شهری و روستایی است. لوله کاروگیت تحت استاندارد DIN 16961 در دو یا سه لایه تولید می شوند.لوله های کاروگیت با استفاده از دستگاه اکستروژن و به صورت مارپیچی ساخته می شوند. سطح داخلی این لوله ها صاف و سطح خارجی آن ها به صورت موجدار است. ساختار لوله کاروگیت از سه لایه زیر تشکیل شده است:

 • لایه داخلی: این لایه به طور مستقیم با مایع عبوری از لوله در تماس است. لایه داخلی لوله کاروگیت از مواد اولیه پلی اتیلن با چگالی بالا تشکیل شده است.
 • لایه میانی: این لایه برای استحکام بخشیدن به ساختار اصلی لوله طراحی شده است. برای این هدف، یک سری نوارهای باریک فولادی آغشته شده با نوعی چسب، در این بخش از لوله کاروگیت استفاده می شود.
 • لایه خارجی: این لایه برای محافظت از قسمت های داخلی لوله به کار می رود.

لوله کاروگیت در پروژه های عظیم آبیاری، آبرسانی، فاضلاب و سیستم های زهکشی کاربرد گسترده ای دارند. لوله کاروگیت با طول عمر بیش از 50 سال، مقاومت بالایی در برابر خوردگی شیمیایی دارند. این لوله ها علاوه بر استحکام بالا، انعطاف پذیری خوبی نیز دارند.

مزایای استفاده از لوله کاروگیت:

 • سهولت در حمل و نقل، نصب و اتصال
 • سازگار با محیط زیست
 • صرفه جویی در هزینه
 • عدم نیاز به اتصالات اضافی
 • مقاومت خوب در برابر سایش (سایش توسط آب و خاک در موقعیت نصب زیرزمینی) و ضربه

در تولید لوله های کاروگیت اسپیرال، مواد خام پلیمری و انواع افزودنی به کار می رود؛ بنابراین لوله ها پس از تولید، برای انجام یک سری آزمایش های خاص وارد آزمایشگاه کنترل کیفی می گردند. تست های مورد نظر مطابق با روش های استاندارد و توسط مهندسان و کارشناسان انجام می شود. برخی از مهم ترین تست هایی که بر روی لوله کاروگیت انجام می شود عبارتند از:

 • استحکام
 • تست MF
 • تست مقاومت در برابر ضربه
 • تست تراکم
 • تست کشش
 • آزمون دوام در برابر حرارت
 • تست نشتی
 • تست طولی

لوله های پلی اتیلن کاروگیت، به روش های الکتروفیوژن به یکدیگر متصل می شوند. روش جوش الکتروفیوژن، یک روش اتصال مناسب برای جوش دادن لوله های پلی اتیلنی با قطرهای بسیار زیاد است. این لوله ها معمولاً در خطوط فاضلاب شهری نصب می شوند. اتصال لوله کاروگیت توسط جوشکاری و همچنین استفاده از اتصالات پلی اتیلنی، امکان نشت مایع از لوله را حذف می کند. برای مقاومت لوله در برابر اشعه UV خورشید، کربن سیاه به مواد اولیه ساخت لوله اضافه می کنند. این کار باعث افزایش طول عمر لوله هایی می شود که به صورت سطحی روی زمین نصب شده اند.

به عنوان نتیجه می توان گفت، لوله کاروگیت بهترین لوله از جنس پلاستیک – پلیمر است که در صنایع آب و فاضلاب کاربرد فراوان دارد.

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت، یک لوله پلاستیکی موجدار با مجموعه ای از خطوط موازی و شیارهایی بر روی سطح آن است. لوله کاروگیت، از فولاد، پلاستیک (مانند پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)) و یا PVC تولید می شود.لوله کاروگیت موجدار، برای کاربردهایی نظیر زهکشی استفاده می شود. از ویژگی های لوله کاروگیت می توان به انعطاف پذیری، دوام و طول عمر و مقاومت بالا، اشاره نمود. از لوله کاروگیت با قطر کم، می توان برای ایجاد یک مسیر تخلیه آبراهه های سقف منازل، استفاده کرد.لوله های بزرگتر، به عنوان مسیری برای تخلیه آب هایی که در معابر شهری طغیان می کند، در زیر پل ها و در کنار جاده ها استفاده می شوند.انعطاف پذیری لوله کاروگیت، موجب شده است این لوله ها نسبت به لوله هایی با جداره صاف، کاربرد گسترده تری برای هدایت رواناب ها داشته باشند. درجه قوسی لوله کاروگیت، بر مبنای تعداد ردیف شیارها روی جداره لوله، اندازه گیری می شود. هر چه تعداد این شیارها بیشتر باشد، انعطاف پذیری لوله بیشتر است.در مواردی که لوله کاروگیت به صورت دفنی در زیر خاک استفاده می شود، فشار ناشی از خاک اطراف لوله موجب کاهش اثر تنش ها بر روی لوله خواهد شد.نصب انواع لوله در زیر زمین، فرآیندی وقت گیر و هزینه بر است؛ لذا لوله هایی برای این کار مفید هستند که عمر مفید بالایی داشته باشند و هزینه های نصب را کاهش دهند. از طرف دیگر، لوله ها باید به اندازه کافی، انعطاف پذیر باشند. لوله کاروگیت، تمام این اهداف را برآورده می سازد. دوام و طول عمر لوله کاروگیت، به طور معمول 50 تا 100 سال تخمین زده شده است. لوله های کاروگیت، در برابر شرایط محیطی مانند تغییر pH، بسیار مقاوم اند.چنانچه لوله های فولادی برای عملیات نصب در زیر خاک به کار روند، پارامترهای pH خاک و مقاومت الکتریکی، هر دو باید به خوبی ارزیابی شوند. برای این هدف، می توان لوله فولادی را توسط یک سری مواد، پوشش داد. پوشش های معمولی برای لوله های فولادی، شامل پوشش گالوانیزه، آلومینیوم، پلیمر و آسفالت است. لوله های پلی اتیلن کاروگیت، محدوده pH وسیع تری را تحمل می کنند. اتصالات لوله های کاروگیت، با استفاده از روش های مختلف به یکدیگر متصل می شوند. استفاده از روش فشاری، واشر، جوش حرارتی و …، برخی از انواع این روش ها است.برای تخلیه زیرزمینی، از لوله کاروگیت سوراخدار استفاده می شود. این سوراخ ها اجازه می دهند که رواناب به خاک اطراف نفوذ کند. برای جلوگیری از نفوذ خاک به داخل لوله، سوراخ با یک پارچه پوشانده می شود؛ به این ترتیب، آب از داخل لوله خارج می شود اما خاک نمی تواند به داخل نفوذ کند.نصب این سیستم ها در بخش کشاورزی بسیار اهمیت دارد. استفاده از سیستم زهکشی، از سیل زود هنگام در زمین های کشاورزی جلوگیری می کند. پس از بارندگی های زیاد، برخی از معابر و بزرگراه ها، نیاز به تخلیه آب و رواناب جاری شده دارند؛ در این قسمت هم لوله های کاروگیت، چاره ساز هستند.

کاربرد لوله کاروگیت در آبرسانی کشاورزی

اگرچه گیاهان برای رشد نیاز به آب دارند، اما اگر میزان آب بیش از مقدار کافی باشد، اثر منفی به دنبال خواهد داشت. دلیل آن این است که ریشه گیاهان نیاز به اکسیژن دارند و خاکی که با آب اشباع شده است، نمی تواند هوا را در خود نگه دارد. برخی از انواع خاک های کشاورزی، به ویژه آنهایی که غنی از رس هستند، می توانند آب را برای چند روز در خود نگه دارند.

یک سیستم تخلیه زیرزمینی (خط لوله کاروگیت) که در طول یک یا دو روز آب را از یک بخش خارج می کند، می تواند به مقدار زیادی آب و اکسیژن کافی را به گیاهان برساند.

 

یک سیستم تخلیه زراعی معمولاً شامل تعدادی از لوله ها یا کانال های باز است که آب اضافی را از مزرعه به سمت یک حوضچه زهکشی یا یک آبراه طبیعی به جریان می اندازد. لوله هایی که در زیر سطح خاک قرار می گیرند، در دیواره خود دارای حفره های کوچک هستند که باعث می شود آب از خاک نفوذ کرده و از آن قسمت خارج شود.

نقش لوله کاروگیت در جمع آوری رواناب های سطحی چیست؟

پس از بارندگی، مقدار آب جمع شده بر روی سطح بزرگراه ها و پیاده روها به سرعت خشک می شوند؛ اما در حقیقت مقدار زیادی از این آب ها می تواند توسط کف جاده یا خیابان، جذب شود.

رطوبت بیش از حد در پیاده رو می تواند منجر به نقص هایی مانند ترک های بزرگ یا ایجاد چاله ها شود. برای جلوگیری از جذب آب از سطح یک جاده، می توان از سیلانت های پوشش دهنده استفاده کرد.

به طور معمول، چند لایه زیر آسفالت یا پیاده رو وجود دارد که یک سیستم تخلیه زیرزمینی جاده ای را تشکیل می دهند. مستقیماً در زیر آسفالت، یک لایه پایه قابل نفوذ قرار دارد که از مواد گرانولی ساخته شده است و به آب اجازه می دهد تا تخلیه شود.

لوله کاروگیت فاضلابی

لوله کاروگیت فاضلابی، دسته از لوله های پلی اتیلن می باشد که در پروژه های بزرگ آبرسانی و انتقال فاضلاب به کار می رود. تمام خطوط انتقال فاضلاب از لوله های کاروگیت فاضلابی تحت فشار استفاده می کنند. لوله کاروگیت فاضلابی دارای جداره خارجی موجدار و دیواره داخلی صاف است. این خاصیت از لوله های کاروگیت، حرکت مایع فاضلابی را در درون لوله آسان نموده است.

چرا در انتقال آب و فاضلاب از لوله کاروگیت فاضلابی استفاده می شود؟

همان طور که می دانیم مایع فاضلاب سرشار از میکروب ها، باکتری ها و میکروارگانیسم ها است. از طرفی دیگر، فاضلاب ماهیت اسیدی دارد و به شدت خورنده است. هر لوله ای به غیر از لوله کاروگیت فاضلابی برای این هدف انتخاب شود، بی شک به مرور زمان تخریب می شود. وجود ترکیبات دارای سولفور زیاد موجب ایجاد اثرات نا مطلوب بر دیواره لوله ها خواهد شد.لوله کاروگیت فاضلابی هیچ یک از مشکلات فوق را ندارد؛ ساختار پلی اتیلنی این لوله ها باعث می شود لوله در برابر عوامل خورنده و به ویژه محیط های اسیدی بسیار مقاوم باشند. به دلیل اینکه لوله کاروگیت فاضلابی ارزش غذایی ندارد، میکروارگانیسم ها و باکتری ها بر روی دیواره لوله رشد نخواهند کرد. انعطاف پذیری بالای این سری از لوله های پلی اتیلن، امکان نصب آن ها را در مسیرهای مختلف فرآهم می سازد.

لوله کاروگیت فاضلابی چه ویژگی هایی دارد؟

لوله های کاروگیت فاضلابی به دلیل ساختار پلی اتیلنی آن ها ویژگی های ارزشمندی دارند که همین عامل باعث محبوبیت بالای آن ها شده است. اکثر لوله های انتقال دهنده فاضلاب به صورت دفنی نصب می شوند. لوله کاروگیت فاضلابی تحمل فشار لایه های بالایی خاک را دارد. لوله کاروگیت فاضلابی به مرور زمان هرگز فاسد و یا تخریب نمی شود. این مدل از لوله های پلی اتیلن در انواع و ابعاد مختلف تولید می شوند و نصب و راه اندازی آنها به سهولت انجام پذیر است.

استفاده از لوله کاروگیت فاضلابی چه مزایایی دارد؟

 • انعطاف پذیری بالا
 • قابلیت نصب در مسیرهای منحنی و به صورت دفنی
 • مقاومت بالا در برابر حمله جوندگان موذی
 • عدم ایجاد رسوب در دیواره داخلی لوله
 • مقاومت بالا در دمای حدود 50 درجه سانتی گراد
 • مقاومت در برابر خمش و تنش های محیط
 • مقاومت در برابر حلال های آلی، اسیدها، بازها و نمک های شیمیایی
 • دوام و طول عمر بالا
 • حمل و نقل آسان
 • سهولت اتصال لوله ها به یکدیگر
 • خواص هیدرولیکی عالی
 • مقاومت در برابر افت درجه حرارت هوا
 • قابلیت انصب در تمام خطوط آب و فاضلاب
 • امکان انتقال انواع سیالات و مایعات خورنده
 • کاهش هزینه های جانبی