راهنمای نصب لوله پلی اتیلن تک جداره

//راهنمای نصب لوله پلی اتیلن تک جداره

راهنمای نصب لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله های پلی اتیلن در انواع مختلف در بازار موجود است و به دلیل خصوصیات برجسته ای که دارند در حوزه های کاربردی وسیع و گسترده، در صنعت استفاده می شوند.

لوله های پلی اتیلن تک جداره، دو جداره، لوله پلی اتیلن اسپیرال، لوله پلی اتیلن تحت فشار، لوله های پلی اتیلن فشار قوی، لوله های پلی اتیلن ویژه آبرسانی و گازرسانی، از انواع رایج این نوع لوله هاست.

نصب لوله پلی اتیلن دوجه داره

لوله های پلی اتیلن برای انتقال انواع سیالات و گازها مورد استفاده قرار می گیرند. استحکام  دوام این لوله ها و همچنین هزینه اهی تعمیرات و نگهداری پایین آنها، موجب شده که بازار این لوله ها بسیار پررونق باشد.

قبل از اینکه به بررسی فرآیند نصب و راه اندازی لوله های پلی اتیلن بیاندازیم، باید این نکته را دقت کنیم که هر نوع لوله کاربری مخصوص به خود را دارد و هنگام خرید باید تمامی جوانب کار به دقت مورد نظر قرار گیرد. حتی باید به راهنمای نصب لوله ها در هنگام خرید نیز توجه شود.

نصب لوله پلی اتیلن تک جداره

برای نصب لوله های پلی اتیلن تک جداره، ابتدا باید لوله ها را مطابق با نوع سیستمی که می خواهد در آن نصب شود، برش داده شود. لوله ها بای طوری بریده شود که لوله نشکند یا لبه های آن ناهموار نگردد. سطح مقطع بریده شده باید کاملاً عمود بر محور لوله باشد. برای برش لوله از اره   آهن بر دندانه ریز استفاده شود و هرگز اره نجاری دندانه درشت به کار نرود.

اگر بخواهید لوله های پلی اتیلن با قطر بزرگ را برش بزنید باید از دستگاه های مخصوص برش لوله پلاستیکی استفاده کنید. در هنگام برش لوله، گیره نگهدارنده لوله نباید خیلی محکم بسته شود، زیرا باعث ترک در لوله و آسیب به جداره لوله در محل نصب گیره می شود. در هنگام برش لوله حتماً موارد ایمنی را رعایت کنید. در پایان کار برش، لبه لوله را سمباده بزنید تا هموار شود

پس از آن، لوله های برش داده شده باید به وسیله یک پارچه خشک، تمیز شوند تا هر گونه آلودگی از سطح آن برطرف شود. نصب و جوش لوله های پلی اتیلن باید در محل کارگاهی انجام شود. اگر لوله ها را برای کاربری زیر زمین در نظر گرفته اید باید قبل از دفن زیر زمین، آن را به هم متصل کنید.

معمولاً یک سری بسترسازی اولیه استفاده می کنند و لوله ها را روی آنها قرار می دهند و سپس عملیات جوش لب به لب ر اجرا می کنند. عملیات جوشکاری لوله باید از یک سمت مسیر آغاز شده و به ترتیب جلو برود. این کار، خط لوله را یکپارچه می کند.

بعد از جوش کاری، لوله توسط جرثقیل بلند می شود و بستر زیرین خارج می شود و لوله در محل خود قرار می گیرد. ممکن است لازم باشد اتصالات خاصی روی خط لوله نصب شود؛ که آن هم طبق روش هاس استاندارد انجام می شود. برای راه اندازی و ضدعفونی کردن خط لوله، آب کلردار طی مدت 24 ساعت پس از نصب لوله، از لوله عبور داده شود.

رعایت موارد فنی نصب

پس از نصب، کلیه تست های لوله نظیر تست نشت، الاستیسیته، تنش، ضربه، فشار لوله و تست جداره توسط کارشناسان و بازرسان انجام می شود. اگر لوله ها در مسیر زیرزمینی کار شده که در آن محل تردد زیاد است، نباید ارتفاع خاک رویی، از 60 سانتی متر کمتر باشد. در حین مراحل نصب و راه اندازی خط لوله، همواره ناظران و مهندسان باید حضور داشته باشند.

توسط | 2019-07-28T17:00:06+04:30 جولای 28th, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما - 02155980928