آنچه باید در مورد نصب لوله پلی اتیلن بدانیم

//آنچه باید در مورد نصب لوله پلی اتیلن بدانیم

آنچه باید در مورد نصب لوله پلی اتیلن بدانیم

در خصوص نصب لوله پلی اتیلن، دو تعریف کلی مطرح می‌شود؛ “روش های نصب لوله های پلی اتیلنی” و “قوانین و مقررات نصب این لوله ها”، دو مبحث جداگانه هستند که به صورت مجزا در این حوزه حائز اهمیت می باشند. روش های نصب لوله های پلی اتیلن در حقیقت به دستورالعمل استفاده از ابزارها و چگونگی اتصال لوله و اتصالات پلی اتیلنی به یکدیگر اشاره دارد. قوانین نصب لوله پلی اتیلن شامل رعایت استانداردها و دستورالعمل های است که در مراجع بیان شده است. انواع لوله های پلی اتیلن جزو پر کاربردترین لوله های صنعتی در جهان شناخته می شوند و بسیاری از حوزه های صنعت پایپینگ را تحت پوشش قرار داده اند. متداول ترین کاربردهای نصب لوله پلی اتیلن، استفاده در صنایع انتقال آب و فاضلاب خطوط گازرسانی و انتقال مواد شیمیایی می باشد.

انواع روش های نصب لوله پلی اتیلن

 نصب لوله پلی اتیلن با توجه به نوع سیالاتی که قرار است در فواصل مختلف منتقل شوند، بستگی دارد. حجم سیال عبوری در داخل لوله ها، تعیین کننده قطر و ضخامت لوله پلی اتیلن خواهند بود. برای انتقال آب و فاضلاب در مسافت‌های طولانی، نصب لوله پلی اتیلن با استفاده از انواع لوله های با قطر بالاتر انجام می گیرد، چرا که باید  لوله ها بتوانند فشار ناشی از حرکت سریع سیال را در مسیر تحمل کنند.

قوانین نصب لوله پلی اتیلن شامل حفر ترانشه یا کانال ها، آماده سازی بستر، چگونگی اتصال لوله ها به یکدیگر و در نهایت، نصب لوله ها در داخل کانال می باشد.

مهمترین قوانین و دستورالعمل های نصب لوله پلی اتیلن

در خصوص قوانین و دستورالعمل های نصب لوله پلی اتیلن به موارد زیر دقت داشته باشید:

  • تمامی مراحل نصب اتصالات، قرار گرفتن لوله ها در ترانشه، حفر کانال ها، بسترسازی و سایر موارد باید تحت نظارت و با حضوربازرسان و مهندسان انجام گیرد. تایید نهایی این افراد، سالم بودن خطوط لوله کشی را تضمین می کند.
  • برای نصب لوله پلی اتیلن، آزمایش های مکانیک خاک، بررسی عمق ترانشه ها، آزمایش های خاک شناسی، بررسی فشار لایه های خاک و فشار سیال داخل لوله اهمیت دارد.
  • برای نصب لوله های پلی اتیلن برای انتقال آب آشامیدنی، قطر لوله ها باید متناسب با فشار لایه ‌های خاک انتخاب شود. لوله های قدیمی تر در این مورد تحمل فشار بیشتری را دارند.
  • نصب لوله های پلی اتیلن باریک تر، فشار کمتری را طلب می کند؛ بنابراین در عمق کمتری از خاک قرار می گیرند.
  • برای نصب لوله پلی اتیلن، توجه به فاکتورهای اساسی نظیر قطر لوله ها، عمق پوشش ترانشه، نزدیک بودن به محل آب های زیرزمینی، بستر سازی مناسب برای لوله های دفنی، محاسبه فشار، انقباض و انبساط لوله ها اهمیت زیادی دارد.
  • برای نصب لوله های پلی اتیلن باید خاک از نظر دانه بندی و بافت به دقت مطالعه شود. نصب لوله پلی اتیلن در خاک های سست، محدودیت‌ های بیشتری خواهد داشت.
  • استانداردهای ASTM F894 و AWWA C901-906 برای نصب لوله های پلی اتیلن و انجام آزمون‌ های خمش و انحراف در بستر ترانشه الزامی است.

خرید و فروش لوله و اتصالات پلی اتیلن

گروه صنعتی ایران پایپ، مرکز تخصصی لوله پلی اتیلن، انواع این لوله ها را برای کاربردهای مختلف برای مشتریان عزیز فراهم نموده است. این محصولات را می توانید در قطرهای مختلف از این شرکت تأمین نمایید. برای دریافت قیمت لوله پلی اتیلن و ثبت سفارش خرید، با ایران پایپ تماس حاصل کنید.

توسط | 2019-12-25T16:56:52+03:30 اکتبر 26th, 2019|مقالات فنی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما - 02155980928