لوله زهکش

از لوله زهکش در کجا استفاده می شود

عموما در کشاورزی برای اینکه بتوان به رشد بهتر و مفید تر ریشه گیاه کمک شود، از زهکشی استفاده می کنند. زهکشی به این معنی است که خاک و املاح اضافی را از بستر خاک دور نمایند و این در کشاورزی بسیار اهمیت دارد. هرچند آب و املاح به طور طبیعی در خاک جهت گیری خود را دارند و به مرور بخشی از خاک را ترک می کنند اما اگر بخواهیم به این کار سرعت بخشیم باید از لوله های زهکشی استفاده کنیم.

ZEHKESH-2

زمانی که در زمین کشاورزی، به دلیل باران های زیاد یا آبیاری های بیش از حد، میزان زیادی آب در این محفظه جمع می شود که باید آن ها را بیرون ریخت یا از محوطه خارج کرد که این کار توسط لوله های زهکشی صورت می گیرد. سیستم زهکشی بیرونی کمک می کند که میزان آب و اکسیژن در حد توازن اعمال شود. عموما زمین های کشاوزی زهکشی محصولات پر بار تر و گیاهانی قوی تر دارند که در نهایت همه ی این ها می توان گفت که زهکشی به افزایش کیفیت محصول منجر می شود.

 در برخی زمین های کشاورزی شاهد قلیایی شدن و یا شور شدن خاک هستیم که با آبشویی می توان این مشکلات را حل کرد که البته آبشویی نیز بدون لوله های زهکش مشبک امکان پذیر نیست و ممکن است به گیاهان صدمه بزند.

 نمونه ی دیگر از استفاده از لوله های زهکشی برای مکان های ورزشی و زمین های چمنی است که در آن بارندگی های زیادی رخ می دهد. در چنین حالتی آب های جمع شده سریعا از محل خارج می شود تا بازیکنان با مشکل مواجه نشوند.

 استفاده مهم دیگر لوله های زهکشی برای ساختمان هایی است که بخاطر بارش باران و یا عبور سطحی آب ها به طور منظم همیشه خیس هستند. در کنار چنین ساختمان هایی اجتماع آب بسیار خطرناک است از این رو دفع آب ها کاری حیاتی بوده که توسط لوله های زهکش صورت می گیرد.

در برخی جاده ها نیز که محل عبور و مرور دائمی خودرو هاست با چنین مساله ای روبرو هستیم. اجتماع آب در برخی قسمت ها می تواند موجب لغزندگی جاده، و یخ زدن جاده در ماه های خاص شود و این می تواند به تصادفات منجر به مرگ و میر نیز بینجامد.

به طور کلی هر جا لازم باشد که دفع آب به صورت غیر طبیعی صورت بگیرد باید از لوله های زهکش استفاده کرد تا بدین طریق تعادل را به طبیعت و یا زندگی مردم بازگرداند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن