لوله کاروگیت

شرایط نگهداری لوله پلی اتیلن کاروگیت

لوله های پلی اتیلنی در انواع و ضخامت خاصی طراحی و تولید می شوند از این رو این لوله ها در هر کلاسی که تولید شوند می بایست شرایط ویژه ی نگهداری را برای آنان لحاظ کرد. امروز به بررسی شرایط نگهداری لوله های کاروگیتی خواهیم پرداخت.

sewage-pipe

اولین چیزی که در این موضوع مورد بحث است مکان قرارگیری و مراقبت از لوله های پلی اتیلنی کاروگیتی است. این کار بیش از هر چیز به نوع زمین، و نوع وسایل مروبطه بر می گردد. زمین هایی که به عنوان انبار از آن ها استفاده می شود باید مسطح باشند. این زمین ها باید با سطوح مصنوعی مسطح شوند و ترجیخا با چمن، آسفات و یا حتی شن، پوشش کامل پیدا کرده باشند. توجه کنید که به دلیل سنگین وزن بودن لوله های پلی اتیلنی نباید آن ها را در معرض سنگ های نوک تیز قرار دهید به همین خاطر باید مراقبت های لازم را داشت. گاهی اوقات وجود سطوح نا مناسب به تغییر شکل لوله ها نیز می انجامد که این در کاهش کیفیت پروژه ها نقش خواهد داشت.

نکته بعدی در مورد شرایط نگهداری لوله های کاروگیتی این است که نباید، لوله ها را در سایز های متفاوت به طور داخل چین، و تو در تو، قرار داد. این کار موجب افزایش بار بر روی زیرین ترین لوله خواهد شد که در نهایت به خرابی آن منجر خواهد شد.

 حالا شاید برایتان سوال پیش بیاید که تا چه میزان از ارتفاع می توان به راحتی این لوله ها را روی هم قرار دد. اگر سایز لوله ها کم باشد می توان تا 1 متر آن ها را روی هم انبار کرد اما در صورتی که بالای 500 میلی متر باشند باید یک ورقه چوبی روی آن ها قرار داد و لوله های سطح بعد را چید در چنین شرایطی می توان تا دو متر و نیم ارتفاع لوله را روی هم چید. لوله هایی که شش متری هستند باید روی سه ورقه چوبی و لوله هایی که کمتر از 4 متر هستند نیز باید روی دو ورقه چوبی قرار بگیرند. ورقه ها باید در انتهای لوله ها قرار گیرند. البته توجه داشته باشید که لوله های منهولی از این قاعده جدا بوده و هرگز نباید آن ها را روی هم قرار داد.

 دمای هوا نیز عنصر دیگری است که در نگهداری اصولی و صحیح لوله ها نقش دارند. دما موجب افزایش و کاهش سایز هر لوله ای نظیر پلی اتیلن خواهد شد که جنس آن در اساس پلاستیک است. در دمای بالای 25 درجه، لوله های دو جداره ای، تغییر شکل پیدا می کنند و ابعادشان تغییر می کند. در چنین دمایی اگر مدت انبار داری بیش از 1 روز است باید در کاهش دما دخیل شد و شرایط نگهداری مناسب را برای لوله ها فراهم آورد.

 نکته بعدی و پایانی این است که گاهی لوله ها دچار تغییر شکل پیدا می کنند که در چنین حالتی بکار بردن آن ها در پروژه ها مشکل ساز می شوند. در چنین حالتی شش ساعت قبل از اینکه، لوله ها را در پروژه ها بکار ببرید، باید آن ها را در قطر افقی و عمودی اندازه گیری کنید. اگر حالت بیضی شکل پیدا کرده باشند که یک قطر بزرگتر و یک قطر کوچکتر است باید به میزان 90 درجه، روی قطر کوچکتر لوله ها را عمودی قرار داد تا قطرها همسان شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن