لوله پی وی سی

آنچه که باید در مورد پی وی سی PVC بدانید

پلی وینیل کلراید که به معنای اختصاری به معنای pvc محصول فراوری شده صنعت پتروشیمی است. این ماده ارزشمند با مرجع پلیمر شناخته میشود . پلی ونیل کلراید یک نوع پلاستیک است که در مصرف های نامحدود و پایان ناپذیر استفاده میشود. این ماده یکی از مهمترین محصول فراوری شده پتروشیمی محسوب میشود.

حدود 50 درصد pvc  که بدست انسان ساخته می شود به دلیل قیمت کم و سادگی آن در زمینه ساخت و ساز استفاده می شود.

این محصول ارزشمند و مقرون بصرفه جایگزین خوبی برای موادی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد مانند چوب سیمان و سفال شده است. با این وجود این ماده در ساخت و ساز هنوز نگرانی هایی در مورد نرخ این محصول در زمینه مسائل محیط و سلامت بشر وجود دارد.

موارد مصرف این محصول ارزشمند در زمینه هایی مانند : کانال کشی ، پنجره ها ، پرده ، کیف هایی با نرخهای کم ،کف پوش ، ظروف یکبار مصرف ، صنایع دارویی ، توپ های بازی و بسیاری دیگر استفاده میشود.

از این ماده ارزشمند نیز در لوله کشی و صنعت آب و فاضلاب به دلیل مرغوبیت و قیمت کم آن نیز کاربرد فراوانی دارد .

جنس این ماده سخت است و با افزودن موادهای روان کننده به ماده ای نرم و قابل انعطاف تبدیل شده  و بیشترین مصرف ان در زمینه فتالیت میباشد.

color-furniture-grade-pvc

دو شیمیدان روسی به نام های استرا میسلنسکی و فریتزکلیت از شرکت گریشم الکترون شیمی کشور المان تلاش هایی در مورد این ماده ارزشمند انجام دادند آنها بنا داشتند تا pvc را در ارایه محصولات تجاری به کار ببرند اما سختی و شکنندگی پلیمر موجود در این ماده این کار را به نتیجه نرساند.

شیمیدان والدوسیمون از بی اف گودریچ توانست با استفاده از مواد افزودنی روشی برای نرم کردن این ماده ارزشمند ابداع کند و محصولی با انعطاف بالا و سادگی پدید آورد که میتواند در محصولات تجاری از آن استفاده شود .

دو شیمیدان به نام های دکتر موریس جانسون ودکتر جان گریچ در سال 1960 توانستند این مطلب را که مونومر ونیل کلراید  عامل سرطانزایی برای بشر است را ثابت کنند ،ایشان این آزمایشات را بر روی کارگران پلیمریزاسیون ونیل کلراید در مجتمع بی اف گودریچ انجام دادند .

البته این دانشمندان اعتقاد داشتند که اگر این محصولات ونیلی درست و با دقت بالا استفاده شوند هیچ گونه ضرری بر روی انسان ندارند .

البته لازم به ذکر است که ممکن است مقداری از افزودنی ها و نرم کننده ها از محصول ونیلی سوراخ شود و بیرون ریخته شود و نیز با وجود pvc  در بسیاری از وسایل بازی کودکان و نوزادان که ماندگاری و دوام بالایی دارد این نکته حائز اهمیت است که ممکن است این ماده زمانی که در دهان نوزادان قرار میگیرد نشت کند و به بیرون ریخته شود و سلامتی آنها را به خطر بیندازد .

این ماده ارزشمند زمانی که میسوزد یا در خاک مدفون میشود نیز میتواند برای سلامت محیط زیست مضر باشد.

اتحادیه اروپا در سال 2003 میلادی توانست تحریمی در خصوص 6 نوع فتالیت مورد استفاده در صنعت اسباب بازی انجام دهد، کمسیون امنیتی آمریکا در خصوص محصولات مصرفی انسان نوشته ای برای تحریم شبه ایالات متحده را قبول نکرده و مورد انکار شدید قرار داد.

در کشور آمریکا اکثر شرکت های تولید کننده اسباب بازی حاوی pvc برای نوزادان به دلیل خطرناک بودن و ریسک بالا این محصول شرکت خود را تعطیل کردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن