لوله های پلی اتیلن

مزیت لوله های پلی اتیلن HDPE نسبت به لوله های GRP

در صنعت ساخت و ساز، انواع لوله ها وجود دارند که توسط پیمانکاران مورد استفاده قرار می گیرند در عین حال، بسیاری از اوقات شباهت های بین لوله ها، پیمانکاران را به اشتباه می اندازند. در اینجا به مقایسه دو لوله پلی اتیلن  HDPE  و GRP انجام شده که از نظر ساختار تولیدی و نوع عملکرد و کارایی در زمان کم و طولانی مدت و نیز نوع استاندارد AWWA  که در این لوله ها استفاده شده شامل (AWWA C950  برای لوله GRP و AWWA C906 برای لوله پلی اتیلن ) این دو لوله را مورد بررسی قرار داده است. ازمایشات مختلفی از مراکز تحقیقاتی امریکا انجام شده این مراکز شامل ازمایشگاه مواد ترکیبی با ساختار SCI و ازمایشگاه مهندسی پلاستیک می باشد.

برای بررسی نوع ساختار مورد استفاده در این لوله ها از استاندارد AWWA C906  و بهترین و مرغوبترین نوع پلی اتیلن فشرده از نوع PE100 به عنوان الگو استفاده می شود و نیز لوله هایی با سایز 150 تا 600 میلیمتر در هر دسته با یکدیگر مورد بررسی و مقایسه می شوند.

  • استحکام سطح کششی

مقاومت و استحکام لوله های پلی اتیلن نزدیک به 24 برابر بیشتر از لوله های GRP است و سطح کششی بالایی دارند .

زمانی که بارگذاری روی لوله های پلی اتیلن با سرعت کم انجام می شود و می توان این چنین گفت که وقتی لوله با فشار ثابت بار برای زمان طولانی قرار دارد مولکول ها زمان لازم برای جدا شدن از هم را پیدا می کنند و این جدا شدن مولکولی سبب کم شدن تغییر شکل در لوله شده و از شکستن ان جلوگیری می شود.

general27

  • مقاوت در مقابل فشار

امکان ترکیدگی لوله GRP زیادتر از لوله پلی اتیلن است که به دلیل فشار هیدرواستاتیک حاصله این امر موجب میشود. بهترین روش برای دانستن اندازه مقاومت لوله ها استفاده از تست فشار هیدرواستاتیک می باشد که در این روش همه لوله های پلی اتیلن ترک میخوردند که طول این ترک ها به 37 تا 100 سانتیمتر رسیدند، و لوله های GRP در این تست به طور کامل شکسته شدند.لوله پلی اتیلن در برابر زلزله های مخرب نیز ایمن می باشد در حالی که لوله های GRP  به راحتی شکسته می شوند.

  • استحکام ضربه

همانطور که در توضیحات بالا لوله پلی اتیلن از مرغوبیت ویژه ای برخوردار بوده در اینجا نیز از استحکام این لوله در مقابل ضربه میتوان نام برد که لوله پلی اتیلن بسیار بیشتر از لوله GRP  مقاومت دارد و این مورد نیز یکی از ویژگی های مهم این محصول می باشد .

  • سازگاری با محیط زیست

لوله های پلی اتیلن بهیچ وجه به محیط زیست اسیب نمیرسانند ، و در مقابل میکرو ارگانیسم های طبیعی هیچ گونه مقاومتی نمیکنند زیرا این محصول منبع تغذیه انها محسوب نمی شوند در صورتی که لوله های GRP دارای الیاف شیشه ای می باشد که به محیط زیست اسیب جدی وارد می کند .لوله پلی اتیلن جز طرفداران محیط زیست می باشد.

  • مقاومت در برابر موادشیمیایی

لوله های پلی اتیلن در برابر واکنش های شیمیایی کاملا مقاوم بوده و لوله های GRP به دلیل استفاده از ماده زرینی در ساخت این محصول در برابر مواد شیمیایی دارای مقاومت کمی می باشند.

  • شرایط بسترسازی

از آنجایی که لوله GRP  دارای مشکلات زیادی می باشد باید بستر مناسبی برای ان فراهم شود . در کار گذاری این لوله ها باید از ریز ترین ذرات خاک استفاده شود که مقدار ان به قطر لوله بستگی دارد .این خاک که در اطراف لوله قرار می گیرد باید به خوبی فشرده و به هم دیگر بچسبد تا فشارهایی که ممکن است وارد شود را به طور یکنواخت پخش کند. این خاک باید هیچ گونه مواد الی نداشته باشد و در ان سنگ و کلوخ نیز نباشد. لوله پلی اتیلن برعکس این لوله با بستر سازی کف به صورت مسطح با خاک ریزی یا بدون خاکریزی دارای استحکام بوده و این موارد تاثیری در کیفیت ان ندارد.

hdpe_pipe3

  • اتصالات و قطعات

نحوه نصب و راه اندازی لوله پلی اتیلن بسیار کم هزینه تر از لوله GRP  می باشد . در نصب لوله های GRP  از چسب برای وصل کردن لوله ها بهم استفاده می شود و این ماده با کوچکترین تغییر و تکانی نشت می کند و استحکام خوبی ندارد در صورتی که لوله های پلی اتیلن در زمان کوتاهی اب بندی می شوند و به وسیله جوشکاری میتوان پروژه های عظیم را بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی انجام داد.

  • شناوری و اجرای پروژه های دریایی

لوله پلی اتیلن دارای خاصیتی است که روی اب میماند به همین دلیل باید این لوله را ایمن نصب کرد و از نگهدارنده ها برای جلوگیری از شناور شدن ان جلوگیری کرد .لوله GRP با توجه به اینکه شکننده است روی اب نمیماند و از این محصول در پروژه های ابی استفاده نمی شود.

  • اثر خراشیدگی

لوله GRP مورد استفاده در پروژه ها باید از هرگونه سوراخ ، زدگی ، بریدگی ، خراش عاری باشد و اگر درصد خراش بیشتر از 10 درصد باشد این لوله قابل استفاده نمی باشد. لوله پلی اتیلن از مواد نرمی ساخته شده و در برابر خراش و ضربه در حین انتقال اسیبی نمی بیند و به دلیل مقاومت و استحکام این لوله امکان ایجاد این نوع مشکلات بسیار کم بوده و اگر زمانی خراش یا ضربه ای به این لوله وارد شد تاثیر قابل توجه ای بر کیفیت این لوله ندارد.

  • سهولت حمل و نقل

همانطور که در بالا توضیح دادیم لوله پلی اتیلن در مقابل ضربه و خراش مقاوم بوده بنابراین حمل و نقل این لوله ها بدون هیچ مشکلی انجام می شود و امکان نابودی این لوله مقاوم در جابجایی به صفر درصد می رسد .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن