لوله های پلی اتیلن

کاربرد لوله های پلی اتیلن در انباری منازل

به منظور توزیع آب آشامیدنی در تمام قسمت های منازل مسکونی شهری و روستایی، به یک سیستم لوله کشی ایمن و کارآمد نیاز است تا بتواند در عین اینکه سلامت آب را تضمین می کند، دوام و طول عمر بالایی داشته باشد و هزینه های جانبی را نیز کاهش دهد. توزیع آب آشامیدنی و همچنین انتقال آب و فاضلاب از داخل منازل به شبکه تصفیه فاضلاب، از طریق سیستم های لوله کشی که در قسمت مشخصی از منازل وجود دارند، انجام می شود.

در منازل نوساز امروزی، قسمتی از ساختمان به یک انباری یا موتورخانه اختصاص داده می شود که تمام اتصالات اصلی و لوله کشی های منزل از آنجا آغاز می شوند. مطابق با استاندارد ایزو به شماره ISO 19996/4427، سیستم های لوله کشی انباری ها و موتورخانه ها باید ایمن وو به دور از هر گونه نشتی و یا خوردگی باشند. بهترین نوع لوله هایی که این استاندارد توصیه می کند، لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 است.

بخشی از لوله هایی که در انباری خانه های مسکونی به کار می روند، به صورت دفنی نصب می شوند؛ لذا لوله پلی اتیلن برای این کار گزینه بسیار مناسبی خواهد بود؛ چرا که به خوبی می تواند فشار لایه های بالایی خاک را تحمل کرده و در برابر عوامل شیمیایی نیز مقاوم باشد.

علاوه بر خطوط آب و فاضلاب، برخی از کابل های برق نیز در انباری منازل باید نصب شوند. لوله های پلی اتیلن برای ان کار نیز بسیار مناسب هستند؛ از این لوله ها می توان به عنوان پوشش محافظ برای کابل ها و سیم های برق استفاده نمود. این پوشش پلی اتیلنی می تواند از بروز خطرات برق گرفتگی و … جلوگیری کند.

مزیت دیگر استفاده از لوله پلی اتیلن در انباری منازل این است که به دلیل اینکه محیط انباری ها تا حد زیادی مرطوب هستند، موجب ایجاد واکنش های گالوانیکی و خوردگی در لوله های فلزی می شود؛ بنابراین به جای لوله های فلزی باید از لوله پلی اتیلن استفاده کرد که مقاومت بسیار خوبی دارند.

انواع لوله کشی در انباری منازل

به طور کلی در انباری منازل چهار نوع لوله کشی اصلی وجود دارد؛ لوله های آبرسانی، لوله های تخلیه زباله، لوله های انتقال گاز طبیعی و سیستم های خلأ مرکزی. لوله های آبرسانی، یک سیستم تحت فشار می باشد اما لوله های تخلیه زباله به صورت معمولی و به روش ثقلی عمل می کنند.

لوله های تامین آب: لوله های آبرسانی در انباری منازل، لوله هایی هستند که به خط لوله اصلی شهر و تصفیه خانه متصل می باشند. هنگامی که آب از شبکه اصلی وارد خانه می شود، به دو مسیر اصلی تقسیم می گردد؛ یک خط به سمت لوله های تأمین آب سرد و یک خط به سمت موتورخانه برای تأمین آب گرم متصل می شود. در منازل، لوله های آب گرم و آب سرد اغلب به یکدیگر متصل می باشند.

سیستم های تخلیه زباله: سیستم های تخلیه زباله از روش جاذبه ثقلی استفاده می کنند تا بتوانند مسیر زباله را به خط فاضلاب اصلی منتقل کنند. لوله انتقال زباله معمولاً یک لوله 3 یا 4 اینچی است که زباله ها را به مخزن فاضلاب و یا مخزن سپتیک منتقل می کند.

لوله های خلأ و انتقال گاز در انباری ها: لوله های تهویه ای که در خطوط انتقال فاضلاب منازل نصب می شوند، از انتشار گازهای فاضلاب به فضای داخل خانه جلوگیری می کنند.

ابعاد لوله های پلی اتیلن در انباری منازل

جنس لوله های مورد استفاده از اکثر منازل در انباری ها از پلی اتیلن ساخته شده است، اما ممکن است لوله هایی با جنس متفاوت نیز در این مکان ها نصب شوند. اندازه لوله معیاری از عملکرد بهینه آن می باشد. به طور مثال، لوله های پلاستیکی سفید رنگ، لوله های مسی و گالوانیزه (نقره ای رنگ) از قطر 1 تا 2/1 اینچ برای انتقال آب به کار می روند.

لوله های پلاستیکی سیاه رنگ (مانند لوله پلی اتیلن)، لوله چدنی و لوله های مس با قطر بزرگ 2/11 اینچ و بزرگتر اغلب برای سیستم تخلیه زباله استفاده می شود. لوله پلاستیکی یا چدن 4 اینچ یا بزرگتر معمولاً به سیستم اصلی زباله و دریچه خروجی سرویس بهداشتی منازل و حمام متصل هستند. لوله های 2/11 اینچ و بالاتر، به طور کلی برای سایر خطوط فاضلاب به کار می روند. لوله پلاستیکی 4/11 اینچ  تا 2/11 اینچ اغلب برای سیستم های تهویه خلأ مناسب هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن