لوله های پلی اتیلن

مشخصات مهم در رابطه با لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن از دهه 50 میلادی به صنعت معرفی شدند. این لوله ها امروزه از پرکاربردترین لوله های پلاستیکی هستند. مهم ترین کاربرد این لوله ها عبارتند از: انتقال آب، انتقال مواد شیمیایی و اسیدی، نگهداری و ذخیره مواد شیمیایی، فاضلاب و پساب های صنعتی و … . در بسیاری موارد از لوله های پلی اتیلن با قطر کم، به عنوان یکی پوشش محافظ برای سیم ها و کابل های برقی و مخابراتی استفاده می شود.

چه عاملی موجب شده است استفاده از لوله پلی اتیلن در صنعت رواج بیشتری پیدا کند؟

لوله های پلی اتیلن از مواد اولیه پلی اتیلن با گرید PE100 تهیه می شوند. این مواد باید خصوصیات ویژه ای را در لوله ها ایجاد کنند که باعث شوند، لوله پلی اتیلن نسبت به سایر لوله ها برتری یابد. این مواد، چگالی بالایی دارند و در عین حال، می توانند فشار بیشتری را متحمل شوند. بنابراین هنگامی که از آنها برای ساخات انواع لوله پلی اتیلن استفاده می شود، موجب به وجود آمدن خصوصیات برجسته ای در این لوله ها خواهند شد.

لوله پلی اتیلن، مقاومت خوبی در برابر عبور مواد مایع و یا هرگونه سیال دارد. عبور سیال می تواند باعث پدید آمدن فشار جزئی در دیواره لوله شود که اگر لوله نتواند این فشار را تحمل کند، ممکن است سائیده شود و در نهایت منجر به ترک خوردگی و شکست لوله خواهد شد. از طرفی دیگر، عبور سیالات اسیدی ممکن است موجب خوردگی دیواره لوله شود؛ لوله های پلی اتیلن در برابر این عوامل به خوبی پایدار هستند.

یکی از مسائلی که در مورد لوله پلی اتیلن با آنها مواجه هستیم، نصب و راه اندازی خطوط لوله به صورت زیرزمینی و یا سطحی است. در هر دو صورت، عملیات حمل و نقل لوله تا محل دفن به سهولت انجام می گیرد. اتصال دو سر لوله ها نیز به تجهیزات پیچیده ای نیاز ندارد.

عامل مهم دیگری که موجب محبوبیت لوله پلی اتیلن در صنعت شده است، انعطاف پذیری بالا و تنوع در سایز و اندازه این لوله ها است. لوله پلی اتیلن همچنین، در برابر اشعه ها ماورای بنفش مقاومت بالایی دارد و همین عامل موجب دوام و طول عمر بالای این لوله ها خواهد شد.

مشخصات مهم در رابطه با لوله پلی اتیلن چه مواردی هستند؟

هر شرکت یا کارخانه ای که در حال تولید لوله پلی اتیلن می باشد، باید یک سری موارد را در رابطه با خط تولید، کنترل کیفیت و آزمون های مربوط به لوله ها به خوبی رعایت کند. از سویی دیگر، مهم ترین مسأله در یک کارخانه لوله پلی اتیلن، رعایت استانداردهای تولید است.

مهم ترین مشخصاتی که برای لوله پلی اتیلن مطرح می باشند به صورت زیر فهرست می شوند:

  • مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت لوله پلی اتیلن
  • ابعاد استاندارد لوله
  • قطر خارجی و داخلی لوله پلی اتیلن
  • آزمون های کشش و خمش
  • تست های کنترل کیفی در آزمایشگاه (تست خوردگی، تست فشار، تست اشعه، رشد آرام ترک و ..)
  • شاخص جریان مذاب
  • دانسیته لوله پلی اتیلن
  • درصد کربن در لوله پلی اتیلن
  • آزمون حرارت
  • استانداردهای لوله پلی اتیلن (DIN – ATV – ASTM – DVS – EN – ISO)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن