لوله های پلی اتیلن

کاربرد و مزایای لوله های پلی اتیلن و PEX

لوله پلی اتیلن، نامی آشنا در صنعت لوله و اتصالات است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در این صنعت پلیمری پرکاربرد، اصطلاح PEX بسیار رایج است. بنا بر تعریف ساده، PEX، به اختصار به پلی اتیلن اطلاق می شود که از پیوندهای متقاطع تشکیل شده است. پلی اتیلن با پیوندهای عرضی متقاطع با نماد PEX، XPE یا XLPE نشان داده می شود.

این نوع لوله های پلی اتیلن در سیستم های گرمایشی، سرمایشی هیدروژنی، لوله های آبرسانی منازل مسکونی و به عنوان عایق برای کابل های برق با ولتاژ بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. کاربردهای دیگر لوله PEX، استفاده در خطوط انتقال نفت و گاز طبیعی، مواد شیمیایی و انتقال زباله و فاضلاب می باشند.

لوله های PEX بهترین گزینه برای جایگزینی به جای لوله های PVC و CPVC و یا لوله های مسی در شبکه آبرسانی منازل هستند. با استفاده از لوله های PEX، خطوط لوله از نظر کارایی و ایمنی در بالاترین سطح عمل می کنند.

مانند سایر لوله های معمولی پلی اتیلن، لوله های PEX نیز از مواد پلی اتیلن با چگالی بالا تهیه می شوند با این تفاوت که در عامل دار کردن مواد اولیه در حین عملیات ساخت لوله، با توجه به عامل شیمیایی “آزو”، “سیلان”، “پر اکسید” و یا “پرتوی الکترونی”، دماهای مختلفی به پلیمرهای PEX اِعمال می شود. محصول نهایی، پلیمری است که دارای پیوندهای متقاطع می باشد.

برخی از سوالات پرکاربرد در مورد لوله های PEX

 

*تفاوت لوله های PEX با رنگ های قرمز، سفید، آبی و خاکستری چیست؟

تفاوت در رنگ لوله PEX به واسطه عملکرد آنها می باشد. از نظر جنس لوله، این متریال می تواند در تمام زمینه ها مورد استفاده قرار بگیرد اما هنگامی که در یک خط لوله کشی نصب می شوند باید هر رنگ به یک خط لوله اختصاص داده شود؛ به عنوان مثال، لوله های قرمز PEX باید مخصوص انتقال آب گرم باشد و لوله آبی رنگ باید فقط برای آب سرد در نظر گرفته شود. در میان یک شبکه لوله کشی با PEX، نمیتوان به دلخواه مسیر لوله های رنگی را از یک رنگ به رنگ دیگر تغییر داد.

*آیا می توان از لوله PEX برای شبکه انتقال هوا فشرده استفاده کرد؟

خیر. لوله PEX برای نصب در خطوط انتقال هوای فشرده طراحی نشده اند.

*آیا می توان از لوله PEX برای خطوط لوله که در تماس با حرارت تابشی یا هیدرولیکی است استفاده کرد؟

بله. لوله های PEX برای کاربردهای حرارتی تابشی یا هیدرولیکی مناسب هستند. شیوه آرایش مولکول های لوله پلی اتیلن PEX به گونه ای است که از تخریب در برابر حرارت جلوگیری کرده و در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم هستند.

*آیا لوله PEX در برابر یخ زدگی و انجماد مقاوم است؟

بله. لوله PEX در برابر یخ زدگی مقاوم است. لوله PEX در صورت یخ زدگی همچنان پایدار است و در صورت انجماد به حالت اولیه خود باقی می ماند. البته لوله PEX ضد انفجار نیست، به همین خاطر این لوله ها باید مطابق با استانداردهای مربوطه، به خوبی عایق سازی شوند.

*آیا می توان لوله PEX را با سیمان و مصالح دیگر متصل کرد؟

لوله PEX نیازی به چسب یا سیمان ندارد و می توان به راحتی با اتصالات فشاری، فلزی یا اتصالات پلاستیکی آن ها را به یکدیگر متصل کرد و آب بند نمود.

*آیا می توان از لوله PEX در فضاهای سر باز و آزاد استفاده کرد؟

خیر. لوله PEX برای کاربرد در فضای باز طراحی نشده است و در برابر اشعه UV مقاومت خوبی ندارد؛ لوله PEX نباید در معرض نور مستقیم خورشید نگهداری شود.

مزایای PEX لوله چیست؟

  • انعطاف پذیری
  • استحکام
  • کاربرد وسیع
  • مقاوم در برابر مواد شیمیایی کلردار
  • اتصال آسان و سریع
  • نیاز به اتصالات جانبی محدود
  • مقاومت به ضربه
  • کاربردهای گسترده (بخصوص در سیم های برق ولتاژ بالا)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن