لوله های پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن اسپیرال

لوله پلی اتیلن اسپیرال، نوعی از لوله های پلی اتیلن است که در ابعاد 800 تا 2500 میلی متر تولید می شوند. مواد اولیه ساخت لوله اسپیرال، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) است. لوله اسپیرال در پروژه های عظیم عمرانی آب و فاضلاب استفاده می شود.
در شرایط کاری ثقلی و فشار کم، لوله های اسپیرال گزینه های بسیار مناسبی هستند. لوله پلی اتیلن اسپیرال، سبک تر از لوله های پلی اتیلن تک جداره است؛ با این وجود، در مواردی که نصب لوله پلی اتیلن فاضلابی به صورت دفنی ضروری است و باید از لوله کاروگیت استفاده نمود، می توان لوله اسپیرال را جایگزین لوله کاروگیت کرد.
شکل ظاهری لوله پلی اتیلن اسپیرال، به صورت مارپیچ بوده و انعطاف پذیری بالایی دارد. همچنین این لوله ها، در برابر اشعه خورشید، ضربه، مواد شیمیایی و میکروارگانیسم ها مقاومت بالایی دارند.

کاربردهای مهم لوله پلی اتیلن اسپیرال چیست؟
لوله پلی اتیلن اسپیرال، در دو نوع تک جداره و دو جداره وجود دارد. در زیر کاربرد هر یک از انواع لوله اسپیرال را بیان می کنیم.
کاربرد لوله پلی اتیلن اسپیرال تک جداره:
پوشش کابل برق
پوشش کابل مخابراتی
سیستم های ابیاری تحت فشار
انتقال مایعات نفتی
سیستم های زهکشی
شبکه های آبرسانی با حجم پائین
کاربرد لوله پلی اتیلن اسپیرال دو جداره:
سیستم انتقال فاضلاب شهری و روستایی
انتقال آب آشامیدنی
سیستم آبرسانی کشاورزی
سیستم های انتقال آب های زهکشی
انتقال سیالات نفتی و صنعتی
شبکه جمع آوری آب و فاضلاب های شهری، روستایی، کشاورزی و صنعتی

لوله پلی اتیلن اسپیرال چگونه ساخته می شود؟
لوله اسپیرال در کارخانه به روش اکستروژن تولید می شود. در این روش، مواد اولیه پلی اتیلن (اغلب به صورت گرانول های HDPE)، به داخل دستگاه اکسترودر ریخته می شود. در اثر حرارت بالای دستگاه، گرانول ها ذوب می شوند و سپس توسط میله مارپیچی شکل، به سمت جلو هدایت می گردند.
مواد ذوب شده، پس از خروج از اکسترودر وارد قالب مخصوص لوله های اسپیرال شده و عملیات پخت بر روی آن ها اجرا می شود. لوله اسپیرال، طی این فرآیندها هم خنک می شود و هم کشش پیدا می کند. در نهایت لوله های مارپیچی اسپیرال، از دستگاه خارج می شوند. این لوله ها معمولاً در شاخه های 6 و 12 متری بریده شده و وارد بازار میگردند. لوله پلی اتیلن اسپیرال، مطابق با استاندارد جهانی DIN 16961 و ISO 13476 تولید می شود.

ویژگی های لوله پلی اتیلن اسپیرال چیست؟
قابلیت کاربرد در فشار 5 تا 10 بار
پائین بودن قیمت
کارایی در محدوده دمایی -70 تا +80 درجه سانتی گراد
رسوب ناپذیری
مقاومت در برابر ضربه و ارتعاشات زمین
قابلیت اتصال به روش جوشکاری
مقاومت بالا در برابر ترک و شکست

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن