لوله های پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن

با اولین سنتز مواد پلی اتیلن در سال 1898، دانشمندان به خواص فوق العاده این مواد پی بردند و تصمیم گرفتند به صورت صنعتی این ماده را در مقادیر بالا تولید کنند. اولین سنتز صنعتی پلی اتیلن، در سال 1933 انجام شد. دانشمندان موفق شدند مواد پلیمری را تولید نمایند که استحکام بسیار بالایی داشته و می تواند طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی را به خود اختصاص دهد.با تحقیقات مستمری که بر روی این مواد پلیمری انجام دادند، توانستند سه نوع پلی اتیلن با چگالی متفاوت تولید کنند. برای هر کدام از انواع پلی اتیلن ها، گریدهای مختلف تجاری سنتز شد. این گریدها برای تولید وسایل و لوازم مختلفی در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.گریدهای PE100 و PE80، در تولید لوله پلی اتیلن کاربرد دارند. نوع PE100 بهترین نوع مواد پلی اتیلن است که به انواع دیگر آن برتری دارد. این نوع ماده اولیه، در برابر فشارهای کاری بالا، مقاومت خوبی دارد. لوله هایی که توسط این نوع مواد پلی اتیلن ساخته می شوند، حجم بالایی از سیال را از خود عبور می دهند و در برابر انواع تنش ها، پایدارند.موارد بسیاری را می توان درباره لوله پلی اتیلن، ذکر کرد؛ یکی از مهم ترین این بخش ها، کاربردها و مزایای لوله پلی اتیلن است که در ادامه مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

کاربرد لوله پلی اتیلن:

لوله های پلی اتیلن، یکی از انواع لوله های پلاستیکی هستند که در صنایع مختلف، کاربرد فرآوان دارند. این لوله ها به دو نوع لوله پلی اتیلن تک جداره و دو جداره تقسیم بندی می شوند. لوله پلی اتیلن تک جداره، عموماً برای نصب در سیستم های لوله کشی شهری، انتقال آب، پوشش کابل برق و مخابرات و …، به کار می روند.لوله پلی اتیلن دو جداره، در انتقال آب و فاضلاب های شهری، روستایی و آبرسانی بخش کشاورزی، مورد استفاده قرار می گیرد. لوله های پلی اتیلن دو جداره، با نام “لوله کاروگیت” در بازار شناخته می شوند. برای انتقال مواد شیمیایی و حلال ها نیز از لوله کاروگیت، استفاده می شود.استفاده در سیستم زهکشی و آبرسانی در کشاورزی، انتقال آب دریا و انتقال گاز، از دیگر کاربردهای این نوع لوله ها هستند.

مزایای لوله پلی اتیلن:

لوله پلی اتیلن به دلیل انعطاف پذیری بالا، سهولت در نصب و اتصال آن ها، مقاومت در برابر خوردگی مواد شیمیایی، پوسیدگی و مقاومت به تنش و ترک خوردگی، مورد توجه بسیاری از مهندسان می باشند.همچنین لوله پلی اتیلن، دوام و طول عمر بالایی دارد. این لوله ها سبک هستند و عملیات حمل و نقل آن ها به راحتی انجام می پذیرد. یکی از امتیازهای اصلی لوله های کاروگیت این است که فشارهای زیاد را در موقعیت نصب زیرزمینی، به خوبی تحمل می کنند.لوله پلی اتیلن، تحت استانداردهای بین المللی تولید می شود؛ بنابراین تمام خصوصیات مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف را دارا می باشد. این استانداردها، تمام جوانب کاربرد صنعتی این لوله ها را به خوبی تحت پوشش خود قرار می دهد.

عوامل مختلفی وجود دارد که تعیین کننده درجه کیفیت و قیمت لوله های پلی اتیلن هستند. قیمت لوله پلی اتیلن، بر حسب واحد وزن لوله به ازای یک کیلوگرم و واحد طول به ازای یک متر، محاسبه می شود. پارامترهایی همچون قطر، طول، نوع کاربری لوله و فشار کاری بر روی قیمت لوله پلی اتیلن تأثیر دارند. لوله هایی با سایز بزرگ و فشار کاری بالا، قیمت بیشتری دارند. نوع ماده اولیه پلی اتیلن، PE80 یا PE100 نیز در قیمت لوله پلی اتیلن نقش دارد. زیرا این مواد، جزو مواد اولیه ساخت و تولید انواع لوله پلی اتیلن به شمار می روند و هر کدام از آن ها در بازار، قیمت خاص خود را دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن