لوله های پلی اتیلن

انحراف در لوله های پلی اتیلن

انحراف در لوله های پلی اتیلن HDPE عامل تعیین کننده خواص و ویژگی های این لوله ها مانند استرس، خم پذیری و انحنای لوله است. برای سنجش میزان عملکرد لوله فرض می شود انحراف افقی و عمودی در لوله برابر است؛ با این حال، نیروهای جانبی که بر لوله وارد می شوند انحراف افقی را محدود کرده و باعث افزایش بی نهایت فشار در گوشه ها می شود. با ارزیابی و اندازه گیری انحراف لوله پلی اتیلن می توان از تخریب و تغییر شکل آن در برابر شرایط محیط جلوگیری کند. عواملی که در انحراف لوله باید کنترل شوند عبارتند از: سختی لوله، ضخامت دیواره لوله، سختی خاک، آب های زیرزمینی و دما.

انحراف لوله های پلی اتیلن به نوعی با بارهای مرده و زنده لوله ها در ارتباط است. برای تخمین میزان انحراف در لوله، روش ها و محاسبات ویژه ای وجود دارد؛ بر همین مبنا، لوله های پلی اتیلن را به دو دسته لوله های سخت و لوله های انعطاف پذیر دسته بندی می کنند. لوله های انعطاف پذیر عبارتند از: لوله بتنی و چدن داکتیل، پی وی سی (PVC)، پلی اتیلن و فایبرگلاس. انحراف لوله های پلی اتیلن زمانی اهمیت زیادی پیدا می کنند که مسأله نصب دفنی لوله در خاک مطرح باشد. بستر لوله شامل خاکی است که  بین دو طرف لوله و ترانشه قرار می گیرد. عمق ترانشه باید با میزان انحراف لوله ها تنظیم شوند؛ هر گونه انحراف در لوله می تواند بر میزان عملکرد آن در شبکه تأثیر بگذارد.

محاسبه انحراف در لوله پلی اتیلن

انحراف لوله با انحنای لوله تفاوت دارد؛ انحراف لوله با عبارت ” کاهش قطر عمودی لوله” تعریف می شود و انحنای لوله، همان نصب لوله در مسیرهای پر پیچ خم می باشد و معیاری از انعطاف پذیری آن است. بر مبنای تعریف انحراف لوله پلی اتیلن، همزمان با کاهش قطر عمودی لوله، قطر افقی لوله به دلیل وارد شدن بار بر روی آن نیز افزایش پیدا می کند. انحراف را بر حسب درصد و مطابق با فرمول زیر بیان می کنند:

شکل زیر نمای بسیار واضحی از انحراف لوله های پلی اتیلن را به خوبی نشان می دهد.

برای به دست آوردن میزان دقیق انحراف در لوله های پلی اتیلنی در بسیاری از موارد به فشار یا بار مرده و زنده خاک و فرمول های مهندسی نیاز می باشد. تجربه نشان داده است که انحراف لوله های انعطاف پذیر می توان بسیار بالاتر از آن چیزی باشد که طبق فرمول ها محاسبه می شود. اگر تمام مفروضات و بررسی ها به درستی انجام شده باشند، احتمال خطا در عدد انحراف لوله پلی اتیلن بسیار ناچیز خواهد بود.

مهم ترین پارامترهایی که در رابطه با انحراف لوله مطرح می شوند عبارتند از:

  • درصد انحراف
  • انحراف اولیه (زمانی رخ می دهد که لوله ها در طول روز در مراحل نصب قرار داشته باشند)
  • انحراف دراز مدت (میزان انحرافی است که در طولانی مدت در لوله رخ می دهد؛ اثرات انحراف دراز مدت، حدود 2 برابر بیشتر از انحراف اولیه پس از نصب لوله ها هستند )
  • انحراف متوسط (میانگین کل انحراف هایی است که در لوله های پلی اتیلنی رخ می دهند؛ این نوع انحراف می تواند در هر نقطه میزان متفاوتی داشته باشد و عمدتاً به عواملی نظیر تفاوت در وزن واحد خاک، رطوبت، سختی مواد، بستر لوله ها و ابعاد ترانشه و یا گودال بستگی دارد)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن