لوله های پلی اتیلن

انواع پوشش برای لوله پلی اتیلن

تمام خطوط لوله نصب شده در تأسیسات شهری و روستایی که از جنس پلی اتیلن ساخته شده اند باید به نوعی از اثرات مخرب بیرونی محافظت شوند. پوشش لوله پلی اتیلن اغلب برای لوله های پلی اتیلن که برای سیستم های نفت و گاز استفاده می شوند، به کار می روند. پوشش های موجود در بازار که برای این لوله ها مناسب هستند عموماً به صورت دو یا سه لایه ساخته شده اند و می توانند بدنه لوله را در برابر خوردگی محافظت کرده و در دماهای بالا پایدار بمانند. مهم ترین پوشش های لوله پلی اتیلن از چسب های پلیمری مقاوم و به صورت سه لایه ساخته شده اند. برای افزایش مقاومت و بهبود خواص این پوشش ها، یک لایه اپوکسی نیز به لایه ها افزوده شده است؛ نتیجه کار، ایجاد یک لایه با خواص مکانیکی بهبود یافته می باشد.

تمام پوشش های لوله پلی اتیلن دو لایه و سه لایه بر پایه مواد پلیمری با خاصیت ضد خوردگی تولید می شوند. پوشش های دو لایه بر پایه کوپلیمرهای بسیار مقاوم طراحی شده اند و مقامت برشی بسیار بالایی دارند؛ پوشش های سه لایه از یک لایه اپوکسی، یک لایه چسب پلیمر و یک لایه پلی اتیلن تشکیل شده است؛ این پوشش در دماهای بالا پایداری منحصر به فردی دارد.

انواع چسب های کوپلیمری که برای محافظت لوله های پلی اتیلن به کار می روند در دمای اتقاق، سخت و غیر چسبنده هستند اما در دماهای بالا، چسبنده و نرم می شوند؛ این پوشش ها عمدتاً از رزین های کریستال مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن ساخته می شوند. مزایا و معایب چسب های کوپلیمری برای انواع لوله پلی اتیلن در جدول زیر بیان شده اند:

مزایا و معایب استفاده از چسب های کوپلیمر در حفاظت خط لوله

اجرای پوشش برای لوله های پلی اتیلن در سه مرحله انجام می شود؛ 1)محله پیش – حرارتی، 2)آماده سازی سطح و 3) اِعمال پوشش روی سطح. پارامترهای مهم در رابطه با فرآیند پوشش دهی لوله های پلی اتیلن عبارتند از: ضخامت لایه اپوکسی، ضخامت لایه چسب و تست های کنترل کیفیت پوشش لوله پلی اتیلن (آنالیز حرارتی، تست مقاومت، تست اتصال کاتدی، بازرسی چشمی و …).

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن